A Moody's Ratings stabilról negatívra változtatta a magyar szuverén adósbesoroláshoz tartozó kilátást. Ezzel egyidejűleg megerősítette a hosszú távú deviza- és helyi valuta kibocsátói, valamint a deviza- és helyi valuta elsőbbségi fedezetlen besorolást Baa2 szinten, írja a Portfolio a Moody's magyar idő szerint péntek éjszaka kiadott jelentésében. Az EU-ból rajtunk kívül Ciprusnak van Baa2-es besorolása, ez még eggyel a befektetésre ajánlott legalsó, Baa3-as szint fölött van (oda szintén két EU-s tagállam tartozik, Olaszország és Románia).
A hitelminősítő a döntését – ami a Portfolio elemzője szerint benne volt ugyan a levegőben, mégis kellemetlen fejleménynek számít – többek között azzal indokolta, hogy a változtatás
„a magyar intézmények és kormányzás minőségével kapcsolatos lefelé mutató kockázatokat tükrözi”.
Ezzel arra céloztak, hogy Magyarország véglegesen elveszítheti az európai uniós pénzek jelentős részét, mivel a kormány nem teljesíti az azokhoz jutás feltételeit. Ha ez így történik, az „csökkentheti a trendszerű GDP-növekedést, és gyengítheti a költségvetési és adósságmutatókat”, írta a Moody's. További problémaforrásokat is említek:
- a német gazdaság gyengélkedése „ felerősítheti a magyar gazdaságra nehezedő negatív nyomást”,
- a 2026. tavaszi parlamenti választások előtt, akárcsak a 2022-es előtt, pénzszórásba kezdhet a kormány „súlyosbíthatja a negatív költségvetési tendenciákat”
- viszonylag magas az a teher, amit az államadósság jelent a költségvetésnek a magas kamatfizetési kötelezettségek miatt.
A Moody's ugyanakkor azt látja, hogy a magyar gazdaságnak „a fent említett kockázatok ellenére is robusztus a gazdasági ereje”, ezért leminősítést nem láttak indokoltnak.
A két másik nagy hitelminősítőből az S&P október végén végezte el az ország második félévben esedékes felülvizsgálatát, és nem változtatott sem a BBB- kategóriás besoroláson, sem a stabil kilátáson. A harmadik hitelminősítő, a Fitch december 6-án teszi közzé aktuális jelentését, náluk BBB-s besorolásban vagyunk, ami szintén eggyel van a még befektetésre ajánlott kategória alsó szintje (BBB-) fölött; ott az olaszokkal és a bolgárokkal vagyunk egy kalapban, alattunk a görögök és a románok vannak az EU-tagállamok közül.