Furcsa felfedezést tettek a Kossuth téri Igazságügyi Palota – a korábban ötven évig a Néprajzi Múzeumnak otthont adó óriás – felújításán dolgozó szakemberek – írja Facebook-oldalán a Steindl Imre Program.
A millenniumi ünnepségek évére, 1896-ra elkészült, Hauszmann Alajos zsenijét dícsérő középület – amit 2017-ben, röviddel a múzeum kiköltözése előtt jártunk be – központi csarnokának mennyezetén dolgozó restaurátorok a tagozatok egyikének tisztításakor négy, ceruzával írt sorra bukkantak, a következő szöveggel:
Hej Cigány
Hej Cigány
Huzd ne sajnáld
Száz felé szakadjon a húr!
A posztból kiderül: az idézet forrása Kálmán Imre Marica grófnő című operettjének híres betétdala, a Hej cigány.
A darabot 1924. október 18-án, épp száz évvel ezelőtt mutatták be Budapesten, a Király Színházban, rövidesen pedig a műfaj egyik legsikeresebb darabjává nőtte ki magát.
A felirat a szakemberek szerint a felújítások egyike során kerülhetett a mai helyére, így mindössze két időszakban keletkezhetett: vagy a Rákosi-éra csúcsán (1951-1952), vagy a Kádár-kor utolsó éveiben (1986-1987).
Mivel az íráskép alapján nem határozható meg egyértelműen és az operett töretlen népszerűsége sem segít ki minket a datálásban, valószínűleg már örökre rejtély marad mikor és ki írta fel azokat a helyükre – de talán nem is fontos. A felirat minden esetre dokumentálva és visszatakarva, de a helyén marad
– írja a Steindl Imre Program.
The post A Marica grófnő soraira bukkantak a Kossuth téri Igazságügyi Palotában first appeared on 24.hu.