A Nobel-díjas Karikó Katalint és Drew Weissmant kérdeztük: “nagyon jó nyomon járunk, óriási lépésekben haladunk”

2 hete ezelőtt 15



bohócdoktor szja 1% felajánlás

Karikó Katalin, a Szegedi Tudományegyetem Nobel-díjas professzora és tudóstársa, Drew Weissman, csütörtökön közös sajtótájékoztatón osztották meg legújabb kutatási eredményeiket és az mRNS-technológia jövőbeli alkalmazásait. A rendezvény keretében a Szeged365-nek is lehetősége nyílt kérdéseket feltenni a tudósoknak. Karikó Katalin és Drew Weissman többek között beszélt az mRNS-innovációk forradalmasító hatásáról a gyógyszerkutatásban, valamint a következő évtizedekben várható áttörésekről a rák és más súlyos betegségek kezelésében. Mutatjuk az esemény összefoglalóját nektek!

Szerdán délelőtt megérkezett Szegedre Karikó Katalin, a Szegedi Tudományegyetem Nobel-díjas professzora. A tudós a Magyar Tudomány Ünnepi Hónapjában, 2024. november 6-9. között a kutatómunkájához kötődő programokon vesz részt városunkban. Szerdán a kutató az SZTE Innovációs napján már meg is tartotta első előadását a városunkban, majd ezt követően a TIK melletti Göncz Árpád sétányon részt vett a tiszteletére ültetett tulipánfa és emléktábla ünnepélyes felavatásán.

A VILÁG VEZETŐ MRNS-KUTATÓI TARTOTTAK MA ELŐADÁST AZ SZTE KONFERENCIÁJÁN

Csütörtök délelőtt a Novo Nordisk Alapítvány szervezésében a Szegedi Tudományegyetemen tartottak nemzetközi mRNS-konferenciát, amelyen a világ élenjáró kutatói előadásait hallgathatták meg a résztvevők az mRNS-technológia alkalmazásairól és alapkutatásairól. Az esemény Karikó Katalin döntése alapján került a szegedi egyetemre, annak nyomán, hogy Drew Weissman, a Pennsylvania Egyetem professzorának, valamint Uğur Şahin és Özlem Türeci a BionTech két vezetőjének társaságában 2022-ben elnyerte a Novo Nordisk díját.

FELGYORSÍTJA ÉS OLCSÓBBÁ TESZI A GYÓGYSZERKUTATÁSOKAT, SŐT A VILÁGŰRBEN IS VÉGEZNÉNEK MRNS-KÍSÉRLETEKET

A délelőtti konferenciát követően Karikó Katalin és Drew Weissman, a 2023-as orvosi-élettani Nobel-díj díjazottjai tartottak közös sajtótájékoztatót. A beszélgetés során a Szeged365 kérdésére, miszerint milyen szerepet játszhat az mRNS-technológia a jövő gyógyszergyártásában, különösen a ritka betegségek területén, Karikó Katalin elmondta, az mRNS-technológia felgyorsítja és sokkal olcsóbbá teszi a gyógyszerkutatásokat. Sőt, – mint elárulták – hamarosan mRNS-kísérleteket fognak végezni a világűrben is. 

“FELVESSZÜK A HARCOT A TÉVES ISMERETEKKEL SZEMBEN”

Kérdésünk nyomán az is szóba került, az mRNS-alapú kezelések, például az mRNS-vakcinák, az elmúlt években komoly figyelmet kaptak, és az emberek egy részében bizalmatlanságot is keltettek. A témában Karikó Katalinnal és Drew Weissman-al arra kerestük a választ, hogyan lehetne a legjobban kezelni az mRNS alapú kezelésekkel szembeni közbizalmatlanságot. Elárulták, kutatóként e téren a legjobb, ha beszélnek a felmerülő kérdésekről, megszólítják a nyilvánosságot. “Elmagyarázzuk, hogy mi az RNS, mire képes és mire nem, valamint felvesszük a harcot azokkal a téves ismeretekkel szemben, amelyek keringenek, méghozzá a tények segítségével. A probléma az, hogy a közösségi média érájában a tények nagyon unalmasak és szárazak, az összeesküvés-elméletekkel szemben, melyek sokkal gyorsabban terjednek. Ez a munkánkat meg is nehezíti” – mondta el Drew Weissman.

A GYERMEKKORI VÉDŐOLTÁSAINKBAN IS OTT VOLT AZ RNS

“Hosszú folyamat, ameddig az alapkutatás során elért felfedezésből termék, az mRNS esetében törzskönyvezett vakcina lesz” – tette hozzá Karikó Katalin. Hangsúlyozta, a terméket pedig el kell fogadtatni a társadalommal, mivel az átlagember ismerete távol áll a tudományos közösségétől. Szavai szerint azok, akik ismereteiket az immunológiáról a közösségi médiában szerezték, és álhíreket terjesztenek az mRNS-vakcináról, arról nem tudtak, hogy gyermekkorukban kaptak kanyaró, mumpsz és rózsahimlő elleni, élő vírust tartalmazó védőoltást, amelyben ott volt az RNS. Egyszerű szavakkal kell elmagyarázni az embereknek, miről van szó” – vélte az SZTE Nobel-díjas professzora.

KARIKÓ KATALIN TANÁCSADÓKÉNT IS TÁMOGATJA AZ SZTE ÚJ KUTATÓKÖZPONTJÁT

Mint korábban megírtuk, a Szegedi Tudományegyetemen új kutatóközpont épül a jövő innovatív mRNS-kutatásainak támogatására. Ezzel kapcsolatban a Szeged365 kérdésére Karikó Katalin elmondta, a kutatóközpont megvalósítását nem csupán anyagilag támogatja, hanem tanácsadói szerepkörben is. “Beszélgettem a témavezetőkkel, segítettem a kapcsolatok kialakításában. Tanácsot adtam abban, hogy milyen projektekben érdemes kutatást folytatni, és milyen kapcsolatokat lehet a nemzetközi kutatói közösségben kialakítani a további kutatói munka szélesítésének céljából” – árulta el Karikó Katalin.

A NOBEL-DÍJ ÓTA CSAK MÉG KEMÉNYEBBEN DOLGOZNAK

Drew Weissman abba is beavatta a közönséget, hogy a Nobel-díj átvétele óta még keményebben dolgozik, jelentősen kiszélesítette kutatási területét, ugyanakkor megnőtt a munkájához kapott támogatás nagysága is. Elmondta, jelenleg többek között a HIV, a hepatitis C-vírus, a 2-es típusú herpeszvírus, a citomegalovírus, az influenza-, különböző koronavírus-változatok, a denevérekben jelenlévő és az embereket is fertőzni képes nipah vírus, a gyomor-bélhurutot okozó norovírus, a malária, a tbc és sok más kórokozó elleni vakcina fejlesztése folyik.

KARIKÓ KATALIN ELŐADÁSAIBAN SZERETNÉ SZÉLESÍTENI A FIATALABB GENERÁCIÓK ISMERETEIT

Karikó Katalin hozzáfűzte, számára sem lassult le egyáltalán az ütem a Nobel-díj óta. Különböző tudományos munkákban vesz részt, előadásokat tart a nyilvánosság előtt, különös tekintettel a jövő diákjai számára. Előadásaiban szeretné oktatni, szélesíteni az emberek tudását az mRNS-alapú kutatásokat illetően, és általában a molekuláris biológia területén.

“NAGYON JÓ NYOMON JÁRUNK, ÓRIÁSI LÉPTÉKBEN HALADUNK”

A tudósok arról is beszéltek, hogy a Moderna és a BioNTech nagyon sok klinikai kutatási fázisban vesz részt, melyek során a melanóma és a hasnyálmirigyrák tekintetében vannak igéretes kutatási témák. “Azt hiszem, még gyerekcipőben jár az immunológiai rákterápia, de nagyon jó nyomon járunk, óriási lépésekben haladunk. A limfómás és a leukémiás megbetegedések terén már 60-70%-kal sikerült a terápiák hatékonyságát megnövelnünk. Ezek korábban halálos betegségek voltak. De növeltük a melanóma és a hasnyálmirigyrák gyógyításának kilátásait, és további nagyon fontos kutatásokat folytatunk” – magyarázta a két Nobel-díjas tudós.

A KÖVETKEZŐ ÖT ÉVBEN ÓRIÁSI ELŐRELÉPÉS VÁRHATÓ

Egyelőre ezek az mRNS-alapú technológiák a klinikai kutatási fázisban vannak, a piacra még az Amerikai Egyesült Államokban sem kerültek ki. Hozzátették, a klinikai kutatások viszont óriási ütemben haladnak, nagyon sok génterápia mutatott kiváló sikert. Az egyik közülük az amiloidózis (mely egy rohamosan súlyosbodó, végzetes kimenetelű, szisztémás anyagcsere-rendellenesség), mely gyógyításában nagy szerepet játszik az mRNS-technológia. “Azt gondolom, hogy a következő öt évben óriási előrelépést láthatunk az mRNS-t használó terápiák elfogadásában” – árulták el. Mint kiderült a piacra lépés küszöbén állnak bizonyos betegségek kezelésében. Így áttörés várható a vírusalapú vakcinák tekintetében, ahol már harmadik fázisú klinikai tesztek vannak, illetve az influenza tekintetében is.

KIAPADHATATLAN TUDÁSVÁGY

Karikó Katalin és Drew Weissman azt is elárulták, közös bennük, hogy mindkettejüket hajtja a kiapadhatatlan tudásvágy. Van, hogy hajnali háromkor hívják fel egymást egy tudományos eszmecserére. Arról is beszéltek, a Nobel-díj óta többen felismerik őket, gyorsabban reagálnak megkereséseikre. Jelen konferencia is így nőtte ki magát kétnaposra az egynapos helyett, hiszen annyian válaszoltak a Nobel-díjas tudósok megkeresésére, hogy kibővítették azt.

RIVALDAFÉNYBEN A KUTATÓK CSALÁDJA IS

De nem csupán ők, családjaik is fürdenek a rivaldafényben. Drew Weissman például megosztotta, hogy felesége Spanyolországban szeretett volna elmenni fodrászhoz, ám először nem akarták fogadni, mert nem volt időpontja. Azonban, amint kiderült, kinek is a felesége, hirtelen rögtön tudták őt fogadni a szépségszalonban. Karikó Katalinnak is volt már hasonló tapasztalata, lánya például általa jutott be a Vatikánban a pápai audenciára.

Láttál valamit, amely izgalmas, érdekes vagy hasznos lehet a Szeged365 Family többi tagja számára is? Töltsd le a vadonatúj applikációnkat, küldj fotót és légy a tudósítónk! 

App Store: https://apple.co/3ZdLaYm
Google Play: https://bit.ly/3LSOTHJ

Kövess a Szeged365 TikTokFacebook és Instagram oldalakon is!

Köszönjük, hogy a virtuális családtagunk vagy!

Olvassa el a teljes cikket
Hírek, információk, naprakészen! Hírek, érdekességek, Neked!