Ahány nép, annyiféleképpen tisztelegnek a halottaik előtt, de egy közös van mindannyiunkban: mind rászánunk egy pár napot (vagy hetet) arra, hogy emlékezzünk és gyászoljunk. Sok országban különös jelentősége van az idei szertartásoknak: a koronavírus enyhülésével először ünnepelhetnek korlátozások nélkül. Képekben mutatjuk meg, mit jelent ez Mexikótól Ukrajnán át Japánig.
A mexikói Halottak napja a legismertebb a világon, akárcsak a hozzá kapcsolódó jelmezes ünneplések november első két napján. Azt viszont kevesen tudják, hogy külön szava van a jól öltözött csontváznak: catrinának hívják. Ez a kép még csak az előkészületeket ábrázolja. Mexikóban két év koronavírus után először ünnepelhetnek korlátozások nélkül

Fotó: Daniel Ojeda/Agencia Press South/Getty Images
Ofrenda: így hívják a hatalmas installációkat, amelyeket a családok készítenek az elmúlt évben elhunytak emlékére. Közösen díszítik az egész szobát elfoglaló műalkotást a halott családtag kedvenc ételeivel, újságkivágásaival, tárgyaival. A turisták és helybéliek hatalmas gyertyákat hoznak ételért, italért cserébe.

Fotó: Arturo Hernández/NurPhoto via Getty Images
Narancsszínű körömvirágokat gondoz egy kertész a Xochimilco csatorna partján Mexikóvárosban 2022. október 19-én. Mexikóban a hagyományok szerint körömvirággal díszítik fel elhunyt szeretteik sírját az emberek a közelgő mindenszentek és halottak napja alkalmából.

Fotó: MTI/AP/Marco Ugarte
A mexikói Dia de los Muertost nem csak helyben ünneplik: az elvándoroltak is ugyanúgy feldíszítik otthonaikat. A 72 éves Flo Hernandez-Ramos például Denverben.

Fotó: Hyoung Chang/The Denver Post
A catrina-motívum az egész világon elterjedt, még a brit nyugdíjasok is előszeretettel festik csontvázzá magukat. A londoni Columbia Road boltjai egyébként is többnapos bulit tartanak halottak napja alkalmából, hatalmas akciókkal.

Fotó: Pietro Recchia/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
Hagyományos ruházatban emlékeznek halottjaikra Japánban az Obon fesztivál idején. Nem gyászolnak, inkább tisztelegnek az emlékeik előtt.

Fotó: Eric Lafforgue/Art In All Of Us/Corbis via Getty Images
A chondara nevű jelmez is az ünnepség része: a fehérre festett arcú bohócok egyszerre viccesek és ijesztőek. Az eisa nevű hagyományos táncot járják az Obon fesztiválon.

Fotó: Richard Atrero de Guzman/NurPhoto via Getty Images
A temetők felkeresése csak az egyik eleme a többnapos buddhista eredetű fesztiválnak.

Fotó: Buddhika Weerasinghe/Getty Images
A Buddha-szentélyek előtt mindig égnie kell a gyertyáknak.

Fotó: Buddhika Weerasinghe/Getty Images
A halottak napi szertartások kínai megfelelője a Csingming fesztivál, amely szintén az elhunytak előtti tisztelgésről szól. A családtagok, leszármazottak ilyenkor akár a fél országot átutazzák, hogy összegyűljenek a sírok előtt.

Fotó: Getty Images
Nem véletlenül ilyen rendezettek a sírkövek: a rokonoknak kötelességük rendszeresen megtisztítani őket. A füstölők is az ünnepség része.

Fotó: Li Zhihua/China News Service via Getty Images
A Csingminget nem véletlenül nevezik sírsöprögetésnek: ilyenkor rongyokkal érkeznek és közösen, szertartásosan letörölgetik a sírköveket, emlékszobrokat.

Fotó: Yang Bo/China News Service via Getty Images
Esténként pedig az utcán égetik a pénzt, hogy gondoskodjanak halottjaikról a túlvilágon is. A pénz egyébként nem valódi: kifejezetten erre az alkalomra gyártják.

Fotó: Kevin Frayer/Getty Images
Az orosz-ukrán háborúban elesett katonák sírjai az ungvári katona temetőben mindenszentek ünnepe és halottak napja előtt, 2022. október 31-én.

Fotó: MTI/Nemes János
Ne feledkezzünk meg állatainkról sem: a fotó az alsónémedi kisállattemetőben készült 2019-ben.

Fotó: Neményi Márton
The post Hiába az évezredes hagyományok, a Halloween mindenhol ott van first appeared on nlc.