A B-vitaminok családjába olyan vízoldékony vitaminok tartoznak, melyek a szervezet egészséges működése szempontjából nélkülözhetetlenek. Sokan elsősorban az idegrendszerre gyakorolt hatásaikról ismerik ezt a vitamincsoportot, melyet B-komplex néven is ismerhetünk, ám számos egyéb funkciót lát el, például a vérképzésben is, és az immunrendszer működésében is fontos szerepe van.
A B-vitamin hozzájárul:
- az immunrendszer működéséhez;
- a normál pszichés funkciók fenntartásához;
- az idegrendszer működéséhez;
- a kifáradás és a fáradtság csökkentéséhez;
- valamint a mentális teljesítmény fenntartásához.
Minden, amit tudnod kell a B-vitaminról
A B-vitamin különbözik az olyan vitaminoktól, mint az A- vagy a C-vitamin, ugyanis nem egyetlen vitaminról beszélünk, hanem egy egész csoportról, melyben több különböző vitamin található – ezt nevezzük együttesen B-komplexnek. A B-vitaminoknak számos funkciója van a szervezetben, bizonyítottan támogatják a táplálék energiává történő átalakulását, így csökkenthetik a fáradtság és a kimerültség érzését, valamint hozzájárulnak az egészséges idegrendszer és a mentális funkciók fenntartásához. Ennek eredményeképpen enyhülést nyújthatnak a szorongás és a depresszió esetén is, míg bizonyos B-vitaminok a haj, bőr és köröm egészségéhez járulnak hozzá.
B1-vitamin (tiamin): Nélkülözhetetlen az idegrendszer és az izmok egészséges működéséhez. Segít továbbá a szervezetnek a szénhidrátok energiává alakításában.
B2-vitamin (riboflavin): Energiává alakítja a táplálékot és támogatja a szemek egészségét. Sőt, a B2-vitamin a fejfájás és a migrén esetén is enyhülést hozhat.
B3-vitamin (niacin): Energetizáló hatása mellett a magas koleszterinszint csökkentésében is hatékonynak bizonyult, illetve támogatja a bőr regenerálódását is.
B5-vitamin (pantoténsav): Segíti a szervezetet a szénhidrátok, fehérjék és zsírok lebontásában. A szellemi teljesítményben is létfontosságú szerepet játszik.
B6-vitamin (piridoxin): A hemoglobin képződésében vesz részt, amely a vérben oxigént szállít a szervezetben. A B6 támogatja a nők hormonális egyensúlyát is.
B7-vitamin (biotin): Központi szerepet játszik az anyagcserében, illetve a tapasztalat szerint javítja a haj állapotát, és csökkentheti a hajhullást.
B9-vitamin (folsav): A vörösvértestek egészséges képződéséhez elengedhetetlen. Fontos a nők számára a terhesség előtt és alatt, mert segítségével több, terhesség alatt kialakuló magzati elváltozás kialakulása megelőzhető.
B12-vitamin (kobalamin): A fehérjeszintézisben és a DNS felépítésében nélkülözhetetlen, illetve támogatja az idegrendszer működését is. Ez a vitamin csak állati eredetű élelmiszerekben található meg, ezért a vegán vagy vegetáriánus étrenden élőknek figyelemmel kell kísérniük B12-szintjüket.
A B-vitamin-hiány jelei
A stressz és a helytelen táplálkozás a B-vitamin-hiány vezető okai. A tünetek változatosak lehetnek attól függően, hogy melyik B-vitaminból keletkezett hiány a szervezetünkben. A leggyakoribb tünetek közé tartoznak:
- krónikus fáradtság;
- szorongás vagy depresszió;
- hangulatingadozás;
- erőtlenség;
- feledékenység;
- szédülés;
- megbirkózási képtelenség;
- szívdobogás vagy ritmuszavarok;
- rossz alvás;
- bizsergés a kezekben, ujjakban vagy lábujjakban;
- bőrhibák.
Mennyit kell szedni belőle?
A B-vitaminok vízben oldódnak, ami azt jelenti, hogy nem raktározódnak el a testünkben – a felesleges, nem szükséges B-vitamin biztonságosan kiválasztódik a szervezetből. Az egyetlen B-vitamin, amely a májban raktározódik, a B12-vitamin, azonban a vizsgálatok nem találtak káros hatást nagy dózisban történő szedés esetén sem. A B-komplex étrend-kiegészítőt úgy állították össze, hogy a B-vitaminok optimális szintjét biztosítsa az egészség megőrzéséhez, és egy kiegyensúlyozott étrend mellett rendszeresen támogassa a testi-lelki jóllétünket.
The post Jelez a tested, ha nincs elég B-vitamin! first appeared on nlc.