Pintér Sándor: Nem voltam tisztában az egészségügy helyzetével

4 napja ezelőtt 15



bohócdoktor szja 1% felajánlás

Cikkünk frissül.

Csordulásig megtelt a keddi budapesti Medicina Fórum Konferencia előadóterme, amikor Pintér Sándor belügyminiszter tartott beszédet. A tárcavezető jelenléte kuriózumnak számít, és maga is azt mondta, hogy eddig nem fogadta el a meghívásokat, most azonban kivételt tett. Kijelentette, szűkebb szakmai közönségre számított, de amikor meglátta a meghívottak listáját, és hogy a sajtó is jelen lesz, tervezett beszédének harmadát kihúzta, átalakította. „Túl rendőrösre sikerült az eredeti szöveg” – vallotta be a belügyminiszter, aki hozzátette, szeret határozottan és egyszerűen fogalmazni.

Arra a kérdésre, hogy miért nem fogadta el eddig a meghívásokat, meglepő választ, egyfajta beismerést adott: mert nem volt tisztában az egészségügyi átalakítás helyzetével.

Túl fekete volt előttem, azokat a bajokat ismertem csak, amelyek gondot okoztak

– fogalmazott, hozzátéve, homályos volt előtte az egészségügy jövője is, de most már tisztult a kép, ehhez hozzájárult az is, hogy kilencven egészségügyet érintő intézkedés volt az elmúlt években.

Varga Jennifer / 24.hu

Az a célkitűzés, hogy

csináljuk meg Európa egyik legjobban vezetett egészségügyi rendszerét. Nem a leggazdagabbat, hanem az adott körülmények között a legjobbat

– mondta a tárcavezető.

2007-ben kezdett foglalkozni az egészségüggyel mint informatikáért felelős miniszter. Akkor azt tapasztalta, hogy nem kellőképpen fejlett a rendszer. Ennek megfelelően kezdték el az EESZT kidolgozását, ami 2017-ben kezdte el működését és azóta is működik.

Visszatekintésében Pintér Sándor kitért arra is, hogy a koronavírus-járvány idején Orbán Viktor utasítására lett az operatív törzs egyik vezetője. Nem volt könnyű dolguk, mert nem ismerték, hány ágy áll rendelkezésre, hány orvos rendre fogható. Nehéz volt a vezetés összefogása, ezért dandártábornokot jelölt ki, hogy ezeket az információkat megszerezze.

A belügyminiszter hosszan beszélt azokról a javaslatokról, amelyeket miniszteri kinevezésekor kapott a Kincses Gyula vezette Magyar Orvosi Kamarától. Az első javaslat a paraszolvencia kivezetése volt. Ezt meg is tették, és a teljes kivezetésében reménykedik, merthogy még nem 100 százalékosan hálapénzmentes az egészségügy. Pintér Sándor szerint 80-90 százalékon állunk e téren.

Kincses Gyula másik javaslata az volt, hogy uniós orvosi és szakápolói béreket kell bevezetni.

Ezt is megvalósítottuk. Tudom, hogy lehetne több, de a többi európai országhoz képest a magyar orvosi átlagfizetés lényegesen magasabb a többi ország GDP-jét figyelembe véve

– értékelt a miniszter, akitől a MOK azt is kérte, hogy akadályozza meg a menedzsertorzításokat: azt, hogy egy-egy kórházban hány beteg ellátása zajlik, és a műtéti naplókat is rendezni kell.

A jelenlegi átalakításokról beszélve Pintér Sándor bejelentette, központosítják az anyagellátás területét. Pátyon hoznak létre egy raktárt, ahol az összes gyógyításhoz szükséges eszközt tárolják. Ide rendelik meg az orvosi eszközöket, amelyet innen szállítanak ki. Ezzel egyidőben 26 egyéb raktárat szüntetnek meg, így csak ez az egy lesz.

Ha a Spar és az Obi ezt meg tudja oldani, akkor mi is

– mondta a miniszter, aki hangsúlyozta, idén 200 darab eszközzel indul el a raktár működése, és hónapról hónapra fog bővülni.

Varga Jennifer / 24.hu

Jelentős feladatnak nevezte az informatikai rendszer fejlesztését is, többek között az EESZT javítását. Pintér Sándor nehezményezi, hogy nem strukturált a rendszerben tárolt az adatmennyiség, ezt kell átgondolni.

Előadásában bejelentette, bevezetik a digitális lázlapot (bár nem részletezte ennek lényegét, feltehetően arról van szó, hogy az orvos a beteg ágya mellett egy táblagép segítségével naprakész információkat kaphasson a betegéről), amelynek kísérleti fázisa januárban indul. Várják a kórházak jelentkezését a tesztelésre, de Pintér hangsúlyozta, első körben egy kórházban csak egy osztályon engedélyezi ezt.

Bejelentette azt is, hogy szigorúan ellenőrzik az ellátásokat. Több mint 200 olyan orvost találtak, akiket teljes munkaidőben foglalkoztatnak az állami egészségügyben, és augusztus 31-ig 50-nél kevesebb beteget láttak el. Találtak olyan orvost is, aki az állami munkahelyén hasonlóan kevés beteget látott el, a magánban viszont 1800-at.

– Ő miért jön dolgozni? Azért, hogy beteget szerezzen magának a magánba? Lehet, hogy ez rosszindulatú kérdés volt – kommentálta az adatokat a tárcavezető, aki beszélt arról is, hogy bevezetik a normarendszer, amellyel azt írják majd elő, egy orvosnak hány beteget kell elltánia.

Pintér Sándor az ellenőrök számát is meg akarja emelni az egészségügyben. Most 100 van, ezt kevésnek érzi. Elárulta, hogy a tíz évre titkosított Boston Consulting Group által készített egészségügyi tanulmány 1-2 ezer ellenőr hadrendbe állítását javasolta. Pintér szerint „ennél erkölcsileg jobban állunk”, ezért csak 300 ellenőrt tart indokoltnak.

Beszélt az elmúlt időszak kórházigazgatói kinevezésekről is.

Tízből kilenc jó találat, egy billeg, az állása is

– mondta Pintér, aki szerint az, hogy valaki jó orvos, nem jelenti azt, hogy jó vezető is. A vezetés más elvárásokat fogalmaz meg, mint az, hogy valaki kiválóan gyógyítson. A kiváló gyógyítóktól azt várja el, hogy ne kórházvezetők legyenek, hanem teremtsenek iskolát a szakterületükön.

Beszélt az ügyeleti ellátásról is, ami szerinte is sok vihart kavart. Azt mondta, azért kellett átalakítani a rendszert, mert a háziorvosok „nem nagyon vettek részt az ügyeleti tevékenységben”. 303 vállalkozás szervezte az ügyeleteket, összbevételük 42 milliárd forint volt. Az új rendszerrel ezt a pénzt meg lehet takarítani, ez volt az átalakítás célja is. Pintér hangsúlyozta, az első időszakban azt tapasztalták, hogy ahol 30 betegjelentkezés volt, ott később 3 beteg jelentkezett csak. Sok területen csökkent a mentők igénybevétele, kevesebb ellátási darabszám van, és köszönetet mondott azoknak az orvosoknak, akik elsőként jelentkeztek az ügyeletre.

Varga Jennifer / 24.hu

Pintér Sándor beszélt arról is, hogy a betegek az empátia hiányáról, modortalanságról, durvaságról panaszkodnak az egészségügyi dolgozók részéről. Ezen szerinte lehet változtatni, mert a rendőrségen is sikerült.

Magyarországon csak bunkó rendőr volt. Ma már a legmegbecsültebb szakmák között van, pedig a rendőrök nem is betegekkel foglalkoznak

– mondta Pintér, aki elárulta, az egészségügyi személyzet hozzáállásának javítása érdekében az országos kórházi főigazgató évi kétszeri oktatást rendelt el számukra.

Súlyos problémaként említette az ultrahangvizsgálatok alacsony számát, az ehhez szükséges orvosok hiányát, valamint az alacsony szűrési hajlandóságot.

The post Pintér Sándor: Nem voltam tisztában az egészségügy helyzetével first appeared on 24.hu.

Olvassa el a teljes cikket
Hírek, információk, naprakészen! Hírek, érdekességek, Neked!