A magyar közmédia ott tart, hogy Megafon típusú videók gyártásába kezdett

2 hete ezelőtt 8



bohócdoktor szja 1% felajánlás

Egy hete tűntek fel a hirado.hu Facebook-oldalon, a közpénzből fenntartott állami média felületén azok a videók, amelyek egy az egyben a Megafon Központ know how-jából dolgoznak.

Most, hogy az egyik ilyen láttán átpörgettem a csatornát, az első szembetűnő jelenség az Orbán Viktor nevet a címükben viselő videók sűrűsége. Nagyon sok ilyen van: rádiós interjúk, beszédek, egyéb megszólalások nagy mennyiségben szerepelnek a videós oldalon. Ezek közül is kitűnnek, az „Orbán Viktor” kezdetű, rövid hangulatvideók, amelyekben a hangulat alatt rossz hangulatot értek. Ezekben az utóbbi időben a miniszterelnök háborúval kapcsolatos megszólalásait jellegzetes, nyomasztó zenére vágják össze. Íme egy:

Egy hete azonban ennél tipikusabb Megafon stílus is feltűnt. Három szereplő megmondóemberként értelmezi szintén a háborúval kapcsolatos „híreket”. Az első ilyen Kiszelly Zoltán politológus szereplésével készült. Kiszelly a Fidesz-közeli Századvégnek dolgozik amúgy és munkásságát talán a legjobban az a 2017-es eset jellemzi, amikor a köztévé (az akkor még épeszű) Indexet és 444-et ekéző riportjában egyszer csak megjelent, és egy rendhagyó, zavaros ideológiai katyvaszt adott elő. Most atomháborúval riogat, íme:

A másik szereplő Lajkó Fanni, aki a névinzert szerint a kormány politikáját nyíltan támogató Alapjogokért Központ elemzője. Ezekben a videókban nem vendégként, elemzőként tűnik fel, hanem megmondóemberként. Még egyszer: a minden magyar adófizető pénzéből működő közmédia felületén. Ő is a Fidesz legfontosabb EP-választáshoz köthető témája, a háború kapcsán találgat:

A harmadik megmondóembert nem sikerült kétséget kizáróan azonosítanunk, a neve nem szerepel a videókon, a Híradó impresszumából nem derül ki, ki ő. De ő a legaktívabb, az elmúlt egy hétben már négy ilyen videót gyártott. Itt épp azt hazudja, hogy amerikai katonák mehetnek Ukrajnába:

A hirado.hu hirdetéstárából az is kiderül, hogy a legtöbb ilyen videót 300-400 ezer forinttal meg is toltak a közösségi oldalon hirdetésként.

Tanulság nincs, talán a Lakmusz írását érdemes felidézni arról a tanulmányról, amely kimutatta, hogy azok, akik kormányzati irányítási híradókból tájékozódnak, fogékonyabbak a háborús dezinformációra.

Olvassa el a teljes cikket
Hírek, információk, naprakészen! Hírek, érdekességek, Neked!