Jair Bolsonaro volt brazil elnök és néhány legközelebbi szövetségese is ott van a 37 ember között, akiket a szövetségi rendőrség hivatalosan azzal vádol, hogy részt vettek egy bűnszövetkezetben, amelynek célja a brazil demokratikus rendszer megsemmisítése egy jobboldali államcsíny révén.
A szövetségi rendőrség csütörtökön megerősítette, hogy a nyomozók lezárták a régóta tartó nyomozást, amelyet „a jogállam erőszakos felszámolására” irányuló, összehangolt kísérletnek neveztek. A rendőrségi közlemény szerint a vádemelések mögött bizonyítékok nagy tömege áll, vádalkuk, házkutatások, valamint pénzügyi, internetes és telefonos feljegyzések elemzése.
A vádlottak között van tehát maga Bolsonaro, aki 2018-tól 2022 végéig volt elnök, valamint szélsőjobboldali kormányának néhány fontos tagja:
- Bolsonaro volt kémfőnöke, a szélsőjobboldali Alexandre Ramagem kongresszusi képviselő;
- a volt védelmi miniszterek, Walter Braga Netto tábornok és Paulo Sérgio Nogueira de Oliveira tábornok;
- a volt igazságügyi és közbiztonsági miniszter, Anderson Torres;
- Augusto Heleno tábornok és biztonsági minisztere;
- Almir Garnier Santos admirális, a haditengerészet volt parancsnoka;
- Valdemar Costa Neto, Bolsonaro politikai pártjának elnöke; és
- Filipe Martins, Bolsonaro egyik legfőbb külpolitikai tanácsadója.
A listán egyetlen nem brazil név szerepel: Fernando Cerimedo argentin digitális marketingguru, aki az argentin elnök, Javier Milei kommunikációs felelőse volt a 2023-as elnökválasztási kampány során. A Buenos Airesben élő Cerimedo közel áll Bolsonaróhoz és a politikus fiaihoz.
A rendőrségi nyomozás régóta várt lezárása mindössze néhány nappal azután történt, hogy a szövetségi rendőrök öt letartóztatást hajtottak végre a Bolsonaro baloldali utódja, Luiz Inácio Lula da Silva és jobbközép alelnöke, Geraldo Alckmin, valamint Alexandre de Moraes legfelsőbb bírósági bíró elleni merénylet feltételezett tagjai elleni körözés részeként. Nem sokkal azelőtt, hogy a rendőrség bejelentette a nyomozás végét, Lula hálájának adott hangot, hogy a mérgezési kísérlet kudarcot vallott. „Életben vagyok” - mondta a 79 éves baloldali egy beszédében.
Mario Fernandes tábornok, az állítólagos „Zöld és Sárga tőr” merényletterv miatt letartóztatott öt személy egyike szintén a szövetségi rendőrség által csütörtökön megnevezett 37 személy között volt - és a többiekhez hasonlóan hivatalosan is azzal vádolták, hogy részt vett egy bűnös puccskísérletben. „Háborúban állunk” - állította állítólag Fernandes a rendőrségi nyomozók által felfedezett egyik üzenetben.
Bolsonaro korábban tagadta, hogy részt vett volna a 2022-es választás eredményének megmásítására irányuló kísérletben. A volt elnök a Metrópoles brazil hírportálnak azt mondta, hogy látnia kell, mi áll a nyomozati iratokban. „Megvárom az ügyvédet” - tette hozzá.
Az állítólagos Bolsonaro-párti puccskísérletek négyéves kormányzásának viharos utolsó napjaiban kezdődtek, amikor a választás második fordulójában vereséget szenvedett Lulától. Bolsonaro ekkor ideiglenes száműzetésbe vonult az Egyesült Államokba, miközben több ezer támogatója gyűlt össze a Brazília-szerte található katonai támaszpontok előtt, hogy katonai beavatkozást követeljen, amelyre azonban nem került sor. A Lula megdöntésére tett sikertelen kísérletek a 2023. január 8-i zavargásokban csúcsosodtak ki a fővárosban, Brasíliában, amikor radikalizálódott bolsonaristák randalíroztak az elnöki palotában, a kongresszusban és a legfelsőbb bíróságon.
Közel két évvel a megválasztása után Lula hatalmon van, de a kormányát fenyegető szélsőjobboldali veszély továbbra is fennáll. Múlt szerda este megölték Bolsonaro politikai pártjának egyik tagját, miután a jelek szerint házi készítésű robbanószerrel felrobbantotta magát, miközben a legfelsőbb bíróságot támadta. A férfi lakókocsijának átkutatása során a rendőrség állítólag egy sapkát talált, amelyen Bolsonaro szélsőjobboldali mozgalmának jelszava díszelgett: „Brazília mindenek felett. Isten mindenek felett”.
Paulo Pimenta, Lula kommunikációs minisztere egy videós nyilatkozatban azt mondta, hogy a kormány „teljesen megdöbbent és felháborodott” a leleplezések miatt, amelyek szerint a volt elnök és a hadsereg tagjai állítólag „szinte hihetetlen merészséggel” a brazil demokrácia megdöntésére szövetkeztek. „Ezek nagyon súlyos bűncselekmények [és] nagyon súlyos vádak” - tette hozzá Pimenta, aki szerint Lula kormánya most megvárja, hogy az ügyészség eldöntse, hogy a 37 személy közül kik ellen indítanak eljárást és kit állítanak bíróság elé. Az elítélteknek meg kell majd fizetniük a demokrácia, az alkotmány és a brazil nép ellen elkövetett bűnökért - mondta Pimenta.
„Bolsonaro börtönbe” - írta a miniszter a videó mellé.
(Guardian)