Hogyan dolgozzuk fel a megcsalást – I. rész – a megcsalt fél szemszögéből

2 éve ezelőtt 108



bohócdoktor szja 1% felajánlás

A megcsalás egy valódi érzelmi trauma és a legtöbb pár életében szakításhoz vezet. A legtöbben ugyanis már a párkapcsolat kezdetén megegyeznek arról, mi számít megcsalásnak – a csók, egy ellenkező nemű megölelése, vagy csak maga a szexuális aktus. Arról azonban nem beszélnek a felek, hogy mi történik abban az esetben, ha nem fizikai megcsalás történik, hanem érzelmi. Az érzelmi megcsalás ugyanis még fájóbb lehet.

A fizikai megcsalás esetén a megcsalt félen múlik az, hogy a kapcsolat folytatódik-e vagy sem, míg az érzelmi megcsalás során a megcsaló félen múlik, hogy kit választ – régi partnerét vagy az új szerelmet? Ez pedig még az elutasítottság, szégyen, megalázottság érzésével is társulhat a megcsalt személy számára, amelyből első látásra nincs kiút.

A megcsalás, mint a bizalomvesztés mértéke

A megcsalás fájdalmas árulás, amelynek feldolgozásához vagy a tovább lépéshez hosszú időre van szükség. A bizalomvesztés nemcsak a párunkra, de a teljes kapcsolatra kihat, amelyet aztán kivetíthetünk másokra is még hosszú évekig. Nem tűnik el nyomtalanul akkor sem, ha a kapcsolat megszakad, hiszen olyan fájdalmat és bizalomvesztést hagy maga után, amelyet nagyon nehéz elengedni. Sok esetben a megcsalt fél nem képes a mindennapi élet legapróbb döntéseit sem meghozni egy megcsalás után, hiszen nem bízik a képességeiben sem többé.

A megcsalás statisztikái

megcsalat

A hűtlenség a házasságok ötödében előfordul, míg a kapcsolatokban 70% ez az arány! De mégis, mi a megcsalás?

A megcsalás az, amit te annak gondolsz. Ha számodra az már megcsalás, hogy a párod flörtölős üzeneteket küld valaki másnak, akkor az is megcsalás lesz. Az elején a legjobb, ha tisztázzátok, hogy kinek, mi a véleménye erről, hogy tudjátok hol vannak a határok. Vegyük észre, ha mi magunk is belekerülünk egy ilyen helyzetbe, és emlékeztessük magunkat, hogy már túlmentünk egy határon!

Esther Perel párkapcsolati szakértő szerint a mai romantikus, idilli elképzeléseinknek próbáljuk meg a valóságot megfeleltetni. Ez azt jelenti, hogy találunk egy partnert, és elvárjuk, hogy tőle mindent meg fogunk kapni. Érzelmi, fizikai, anyagi biztonságot kapun. Mellette pedig a legjobb, ha barátok is leszünk, és még az önbizalmunk is meg fog nőni, amellyel önmagunk legjobb verziójává válhatunk.

Ez a modell azonban hibás, a valóság sosem fog ennek megfelelni. Mégis, amikor hűtlenségről beszélünk, az alapvető feltételezés az, hogy biztosan valamilyen hiány van az aktuális párkapcsolatban.A társadalom is ezt erősíti: ha megcsaltak, azonnal véget kell vetni a kapcsolatnak, mintha egyik percről a másikra minden közös emléket elfelejthetnénk és kitörölhetnénk a másik iránt érzett szerelmet és szeretetet.

Milyen okai lehetnek a megcsalásnak?

Mielőtt belemegyünk a megcsalások leggyakoribb okaiba, érdemes elmondani, hogy minden ember, így minden kapcsolat és megcsalás is más. Vannak gyakori okok, de ezeket az okokat nem feltétlenül kell megtalálni a saját kapcsolatunkban is ahhoz, hogy bekövetkezzen egy félrelépés.

  • Érzelmi labilitás a megcsaló fél részéről
  • Alacsony önértékelés, külső visszajelzés folytonos keresése és igénye
  • Elköteleződési problémák felbukkanása, például az eljegyzést megelőző este történik a megcsalás
  • Sérült kötődési minta, főképp a szorongó és az elkerülő kötődési stílus esetén
  • Párkapcsolati elégedetlenség
  • Nem megfelelő párkapcsolati forma – ha a másik inkább nyitott kapcsolatot szeretne, így úgy érezheti, hogy bele van kényszerítve egy monogám párkapcsolatba.
  • Egyszerű örömszerzés, szexuális vonzalom megélése a harmadik fél iránt
  • A hűtlen fél megbosszul valamit vagy ezzel bünteti a másik felet
  • Fizikai távolság hosszútávú fennállása

Ezek a leggyakoribb okok, de bármi más is lehet az oka a megcsalásnak, ezért egyénileg érdemes megvizsgálni a helyzetet és a kapcsolatot!

Oda a bizalom – örökre?

A megcsalás nem mindig határozza meg azt, hogy a megcsaló fél hogyan fog később vagy más kapcsolatokban funkcionálni. Ennek ellenére a kutatások szerint, akik már csalták meg partnerüket, azok háromszor nagyobb eséllyel teszik ezt majd meg újra.

Az viszont, hogy együtt maradsz-e a pároddal, a te saját döntésed, bár a barátok és a család tanácsai sokat segíthetnek. Az azonban alapvető, hogy addig nem lehet rendbe tenni a kapcsolatot vagy feldolgozni, amíg a hűtlen fél le nem zárja le az előző kapcsolatot. Ha erre a másik nem hajlandó, akkor természetesen csak a meglévő párkapcsolat zárása lehet a jó megoldás.

Hogyan dolgozd fel a megcsalást?

A megcsalás feldolgozása lényegében ugyanúgy kell, hogy történjen, akár véget vetsz a kapcsolatnak, akár folytatod azt.

#1 Fogadd el az érzéseidet megcsalás után

Szomorú vagy, átverve érzed magad, szó szerint összetört a szíved, dühös vagy, félsz vagy éppen depresszióba esel – akárhogy is legyen, ez teljesen természetes. A depresszióból való kilábaláshoz ajánljuk a Ne hagyd, hogy eluralkodjon rajtad a depresszió! 7 tipp a lehangoltság ellen című cikkünket.

Valószínűleg sokáig úgy fogod érezni, hogy egy érzelmi hullámvasúton ülsz, amiről nem tudsz leszállni. Sok időbe telik, mire el tudod fogadni a történteket, meg tudsz bocsátani vagy éppen el tudod engedni a másikat.

Ennek oka az, hogy a romantikus illúzió szertefoszlott, a kapcsolat minősége megváltozott – ezt pedig el kell gyászolni. A gyászfolyamat akkor is végbe megy, ha úgy döntesz, folytatod a kapcsolatot. Ugyanis az a kapcsolat, ami eddig volt, már nem létezik többé – a kapcsolat biztosan megváltozik.

#2 Kérj segítséget a megcsalás feldolgozásához

A megcsalás rettentően fájdalmas dolog, így fontos, hogy fel tudd dolgozni. Ehhez viszont nagyon erős érzelmi támogatásra lehet szükséged. A családod és a barátok ilyenkor sokat számítanak, és érdemes egy olyan barátot is felkeresni, aki szintén átment már hasonlón. Akárhogy is döntesz, jogod van arra, hogy szeressenek és gondoskodjanak rólad, ezért válassz magad mellé társakat, akik segítenek az érzelmeid kimondásában. 

Azt viszont lehetőleg kerüld, hogy mindenki előtt áldozatnak állítsd be magad: felhívni a párod anyukáját, főnökét és elpanaszkodni neki azt, ami történt, nem vezet sehova. Lehet, hogy szeretnéd megtenni, szeretnél bosszút állni, de nem visz előre és nem lesz tőle könnyebb.

Ugyanez vonatkozik arra is, ha gyerekeitek vannak. Amit kimondasz, egy gyerek nem felejti el, ezért különösen oda kell figyelni, mit mondasz a gyerekek másik szülőjéről. Bármi is történt köztetek és a párkapcsolatban, az nem jelenti azt, hogy a megcsaló, hűtlen fél ne szeretné a gyerekeket vagy ne tenne meg mindent értük!

#3 Kerüld el a bosszuállást

A megcsalás és hűtlenség egy olyan fájdalom, amely táplálja a dühöt. Teljesen természetes a düh érzése, sőt, a gyászfolyamat második szakasza is maga a düh. Mindemellett azonban a bosszú nem fog elégtételt okozni egy ilyen helyzetben!

A gyász 5 fázisa

A gyász 5 fázisa mind megterhelő önmagában, de szükséges ahhoz, hogy el tudd fogadni a helyzetet és tovább tudj lépni. Átugrani a különböző fázisokat nem lehet! 

A másikkal maradni csak azért, hogy bosszúból te is megcsald, vagy mindennek elhordani a családja, barátai előtt nem fog segíteni. Lehet, hogy néhány órán át jobban érzed magad, de hosszútávon saját magadnak ártasz vele, hiszen az energiáidat erre pazarolod el, nem pedig a gyógyulási folyamatra.

Fontos az is, hogy próbáld meg elkerülni az ezt követő játszmákat – ki a hibás? Egyikőtök sem vagy mindketten, de olyan nincs, hogy csak ő, vagy csak te. Ez ugyanis csak tehetetlenséget szül, a kontroll elvesztésének érzését és azt, hogy jelentéktelen vagy a másik számára. Ezek azok a negatív érzések, amelyeket mindenképp el kell kerülni, mert nem segítenek a feldolgozásban!

#4 Tedd fel a kérdéseidet

A hűtlenséget követően rengeteg kérdés cikázhat benned, hiszen nem tudod, hogy miért érdemelted ezt meg. Erre a válasz: nem érdemelted meg. A megcsalás és hűtlenség olyasmi, amit senki sem érdemel meg. Akár szakítotok, elváltok, akár együtt maradtok, tedd fel a kérdéseidet, hiszen ezek segítenek abban, hogy el tudd fogadni és meg tudd érteni a helyzetet!

#5 Higgy a saját megérzéseidben

Ha valamivel kapcsolatban nagyon rossz az előérzeted, akkor hallgass arra – biztosan igazad van. Ha úgy látod, hogy partnered megígérte, hogy megváltozik, de mégis az a rossz érzésed van, hogy valamit tesz a hátad mögött, higgy ennek az érzésnek. Nem szükséges mindenhez logikus érv és ok, a saját megérzéseid pontosan elegek!

#6 A párterápia megcsalás után

Amennyiben úgy gondoljátok, hogy megpróbáltok túllépni a megcsalás tényén, akkor erősen ajánlott egy párterapeuta felkeresése. Ez viszont óriási elköteleződést igényel, és a részéről azt, hogy teljesen elismerje a hibáját és felelősséget vállaljon érte. Ha egy pszichológus részt vesz ezeken a beszélgetéseken, akkor mindenképp csökken annak a lehetősége, hogy olyan dolgokat mondjatok egymásnak, amellyel csak még jobban elmérgesedik a helyzet.

#7 Ne tégy idői nyomást a fájdalomra

A fájdalom az fájdalom, nincs olyan, hogy majd jövő hétre elmúlik. Nem tudjuk irányítani, kontrollálni, az árulás és a gyász nagymennyiségű fájdalommal jár. Új kapcsolat, új szerelem nem fogja begyógyítani a sebeket,ugyanis a gyászfolyamaton végig kell menni – akár szeretnél, akár nem.

Összefoglalás

A megcsalás nem mindig jár a másik fél elvesztésével, viszont kétségkívül veszélybe sodorja a kapcsolatot. Nem lesz egyszerű megbocsátani, de elengedni sem a másikat, hiszen ez a fajta árulás teljes bizalomvesztéshez vezet. Ilyen szempontból tehát lényegtelen, milyen minőségű megcsalás történt, legyen szó fizikairól, mint egy csók vagy szexuális kaland, vagy érzelmiről, mint a viszony.

A megcsalás ugyanis mindenképp fájdalmas lesz és örök nyomot hagy, nem csak a hűtlen fél felé, hanem a következő kapcsolatokra is rányomja bélyegét. Éppen ezért fontos, hogy hagyj magadnak elég időt a gyógyulásra, és kérj érzelmi támogatást a barátaidtól, családtagjaidtól azért, hogy át tudd vészelni ezt az időszakot. Ennek időtartama nincsen, a gyászfolyamaton át kell esni, akár együtt maradtok, akár nem.

Lehetőleg ne bosszuld meg és ne válj áldozattá, hiszen akkor csak belemerülsz a fájdalomba és nehezebb lesz kilábalnod belőle. Ügyelj arra, mit mondasz a történtekről a gyerekeknek vagy a családnak – lehet, te idővel megbocsátasz, ők azonban nem fognak.

Ha úgy döntenél, hogy megmentenéd a kapcsolatot, akkor akár egy új kezdet is lehet, de ehhez szükség lesz párterapeuta bevonására. Segíthet abban, hogy a beszélgetések eredményesek és a lehető legkevésbé fájdalmasak legyenek. Azt a kérdést azonban tedd fel magadnak: meg fogsz tudni újra bízni a másikban?

Neked kellett már feldolgozni megcsalást? Hogyan sikerült?

Felhasznált források

Kapcsolódó bejegyzések

Hogyan dolgozzuk fel a megcsalást – I. rész – a megcsalt fél szemszögéből

Hogyan dolgozzuk fel a megcsalást – I. rész – a megcsalt fél szemszögéből

A megcsalás egy valódi érzelmi trauma és a legtöbb pár életében szakításhoz vezet. A legtöbben ugyanis már a párkapcsolat kezdetén megegyeznek arról, mi számít megcsalásnak – a csók, egy ellenkező nemű megölelése, vagy csak maga a szexuális aktus. Arról azonban nem...

Transzgenerációs traumák nyomában

Transzgenerációs traumák nyomában

A gyerek tiszta tábla” – mondta Rousseau, azonban egyre inkább megdőlni látszik az elmélet a transzgenerációs hatás bebizonyítása miatt. A gyerekek ugyanis nemcsak a szemünk vagy a hajunk színét, esetleg egyes tulajdonságainkat vagy a temperamentumunkat öröklik, hanem...

 Gyors és lassú gondolkodás, Önfejlesztő Könyvklub ajánló

Daniel Kahneman: Gyors és lassú gondolkodás, Önfejlesztő Könyvklub ajánló

Könnyen azt hihetjük magunkról, hogy mi csak is racionális, jól átgondolt döntéseket hozunk. Azonban ez az igazságtól nagyon messze van. A közgazdasági Nobel-díjas pszichológus, Daniel Kahneman és kutatótársai rengeteg kísérletet végeztek el, amelyek bebizonyították,...

The post Hogyan dolgozzuk fel a megcsalást – I. rész – a megcsalt fél szemszögéből appeared first on Önfejlesztő Akadémia.

Olvassa el a teljes cikket
Hírek, információk, naprakészen! Hírek, érdekességek, Neked!