Harmadik félnek lenni nem könnyű egy megcsalás-történetben. A legtöbbször ugyanis ez a fél kapja a legtöbb megaláztatást, szidalmat, hibáztatást. A nők általában a gonosz csábítók, akik el akarják venni a feleségtől a férjét, míg, ha férfi a harmadik, akkor egy valódi...
Harmadik félnek lenni nem könnyű egy megcsalás-történetben. A legtöbbször ugyanis ez a fél kapja a legtöbb megaláztatást, szidalmat, hibáztatást. A nők általában a gonosz csábítók, akik el akarják venni a feleségtől a férjét, míg, ha férfi a harmadik, akkor egy valódi játékos, akinek nem számít, mennyi kárt okoz egy kapcsolatban. Természetesen ott van az utolsó eset, amikor mind a két fél párkapcsolatban van, és társaik háta mögött viszonyt folytatnak.
Akárhogy is, a társadalom mélyen elítéli ezeket a szerelmi háromszögeket vagy négyszögeket, és a hűtlen fél a gazember, míg a megcsalt fél az áldozat. A harmadik fél pedig a csábító, aki nem veszi figyelembe az áldozatot. Ha belekerültél egy megcsalás történetbe, és te vagy a harmadik fél, akkor nehéz lehet megbirkózni ezzel a stigmatizációval, így ehhez adunk most útmutatást.
A harmadik fél – miért keveredik bele egy viszonyba?
A férfiak általában azért keverednek viszonyba, mert így keresnek intimitást valakivel, főleg, ha nem elégedettek a szexuális életükkel. Amennyiben párjuk gyakran elutasítja a szexuális közeledést, akkor úgy érezhetik, nincsenek szeretve, ezért az ebből adódó bizonytalanságból adhatják megcsalásra a fejüket. A nők megcsalás esetén inkább egy érzelmi hiányt próbálnak betölteni, legyen az érzelmi eltávolodás a párjuktól vagy a tisztelet hiánya.
A harmadik fél helyzete viszont más – de kicsoda ő? Lehet egy nő, akit munkahelyről ismersz, kedves és aranyos, mindig tisztelettudó, de a hátad mögött viszonya van a férjeddel. Esetleg a legjobb barátnőd, akire az összes titkodat rábíznád, és nem is gondolnád, hogy egy nős férfival van viszonya. Lehet tanár, programozó, pénzügyes vagy bolti eladó vagy egy pszichológus vagy orvos, és mégis ilyen helyzetbe kerül.
Vagy lehetsz te magad is: egy okos, diplomás nő, egy karrierista férfi, aki a világon mindennél jobban szereti a feleségét, mégis megcsalta. Felmerül a kérdés: miért?
Ezek a viszonyok ugyanis titkok, amelyek egy célt szolgálnak: megvédeni azt, akihez hűtlenek voltak. A legtöbb harmadik fél azonban soha nem gondolt arra, hogy tönkretesz egy kapcsolatot vagy házasságot. Ritka, hogy valaki direkt már elkötelezett partnert keres magának, inkább egy valódi társ után kutat.
A megcsalás csak szex vagy érzelmi alapú?
Egy kutatás szerint a megkérdezettek 62.8 százalékát őszintén érdekelte az, akivel viszonya van, 10 százaléka pedig szerelemről számolt be. A megcsalás tehát nemcsak szexuális jellegű, hanem érzelmi alapú is.
Milyen a „másik nőnek” vagy „másik férfinak” lenni?
Előző cikkünkben már bemutattuk, hogy mit tegyen az, akit megcsaltak, akihez hűtlenek voltak. Most arról olvashatsz tanácsokat, hogyan tudd rendezni azt önmagadban, ha hűtlen voltál a másikhoz. A következő cikkünkben arról olvashattál, milyen a hűtlen félnek átélnie a megcsalást.
A „másiknak” lenni nagyon félelmetesnek tűnhet, főleg, ha te teljes mértékben beleszerettél a hűtlen félbe. A félelem, szorongás depresszió jellemző ezekre a kapcsolatokra, hiszen sosem tudhatod, hogy a hűtlen fél mikor dönt úgy, hogy visszatér az elsődleges kapcsolatához. A legnehezebb pedig: sose tudhatod pontosan, meddig tart a kapcsolat és miért van benne a megcsaló.
A megcsalás ugyanis lehet hosszú távú és egyéjszakás is – a hosszú távú pedig biztosan érzelmi köteléket is tartalmaz. A kérdés pedig mindig ott lebeg: veled szeretne időt tölteni, vagy szívesebben lenne a partnerével? Az is felmerül, hogy vajon fog-e választani köztetek, ez pedig óriási bizonytalansághoz és stresszhez vezet.
#1 Bűntudat
Nagyon ritka az olyan viszony, ahol a harmadik félnek ne lenne bűntudata. A legtöbbször ugyanis az ismerkedés legelején kiderül, hogy stabil kapcsolata van a hűtlen félnek, és így rögtön a megcsalás kategóriájába kerül bármilyen kapcsolat is. Ráadásul gyakran a harmadik fél ismeri is azt, akihez hűtlenek, ezzel még inkább komplexebbé válik a szituáció.
#2 Bizonytalanság
A bizonytalanság nagyon erős egy ilyen kapcsolatban, hiszen ez így nem adja meg azt a stabilitást, amit alapvetően keresünk a személyes kapcsolatainkban. A legtöbbször a hűtlen fél sokáig nem tud dönteni a két személy között, amely lehet azért, mert nem ismeri fel az érzéseit, vagy a megszokás keríti hatalmába.
Éppen ezért a harmadik fél csak vár valamire, ami lehet, hogy soha nem történik meg, ez pedig folytonos szorongáshoz vezet. A szorongás leküzdéséről bővebben olvashatsz az Így győzd le a szorongást! 10 tipp a szorongás leküzdéséhez című cikkünkben.
#3 Az egyedüllét és a magány érzése
Egy megcsalás azért különösen nehéz, mert a harmadik fél rendkívül magányosnak érezheti magát. Tudja pontosan, hogy mikor nem keresheti a másikat, hogy nem számíthat rá és a segítségére azonnal, mégis érzelmileg és szexuálisan is elköteleződik. Az igényei nincsenek teljesen kielégítve, ezért érezheti azt is, hogy „nem elég jó” a másiknak ahhoz, hogy őt válassza. A magány pedig hosszútávon depresszió kialakulásához vezethet.
#4 Vajon velem is megtörténik?
Ha mégis sikerül a hűtlen félnek új életet kezdenie a harmadik féllel, akkor a harmadik félben felütheti fejét a gyanú és a paranoia, hiszen, ha az előző partnerét megcsalta a másik, akkor ugyanez vele is megtörténhet. Ez pedig negatív spirálba vezet, amely rombolja a kapcsolaton belüli bizalmat és intimitást.
#5 Stigmatizáció a megcsalás után
A másik nő vagy férfi mindig stigmatizáció alá kerül, és ez a társadalmi nyomás annyira erős, hogy te magad is ez alapján ítéled meg magad. Ez rontja az önmagadba vett hitet, az énképet, valamint akár az élettel való elégedettséget és életminőséget is.
Mit tegyél, hogy tovább tudj lépni a megcsalás után?
Harmadik félként is tovább kell tudni lépni a megcsalás megtörténtén, akár végül beteljesül a köztetek lévő kötelék, akár nem.
1. Értékeld át a helyzetedet és a szerepedet
Beleszerettél valakibe, akinek stabil párkapcsolata van, de ez nem jelenti azt, hogy rossz ember vagy. Azt sem jelenti, hogy a hűtlen fél rossz ember, vagy az, akit megcsalnak. Mindössze azt jelenti, hogy belekeveredtél egy nagyon nehéz szituációba, ami megoldásra vár. A megoldáshoz viszont őszinte válaszokra an szükséged:
- Mi tart benne egy ilyen kapcsolatban?
- Hogyan érzed magad?
- Boldog vagy a szituációban?
- Mire vágynál valójában?
- Mit gondolsz, van reális esélye annak, hogy a párod szakítson az elsődleges partnerével?
A válaszok fájdalmas felismerésekhez vezethetnek, de mindez szükséges ahhoz, hogy objektívebben tudj dönteni. Ha ugyanis egy kicsit kilépsz a saját szemszögedből, akkor megláthatod a megoldást.
2. Lépj ki, ha úgy látod, hogy ez csak megcsalás marad
Semmi nem ad arra garanciát, hogy a másik elhagyja érted az elsődleges partnerét, de arra se, hogy boldogok lennétek együtt. A legfontosabb, hogy ebben az esetben is a saját egészségedet, mentális jóllétedet tedd előtérbe. Ha nem vagy boldog, úgy érzed, hogy csökken az önértékelésed, negatív gondolataid vannak önmagadról, akkor nem érdemes folytatni a kapcsolatot.
3. Kerüld a zsarolást
Ha azt kéri, hogy ne vedd fel a családjával és a barátaival a kapcsolatot, és légy egy kicsit türelmes, akkor tartsd tiszteletben. Fenyegetni zsarolni, ultimátumot osztogatni nem ajánlott, mert nagyon mély sebeket hagy, valamint egy játszma is elkezdődik köztetek. Inkább jelölj ki magadnak egy határidőt, hogy meddig fogod érzelmileg és mentálisan bírni a harmadik fél szerepét, és próbáld magad tartani ahhoz.
Az, hogy mennyi az ideális, még elfogadható idő, az nagyon változó, de ha néhány hónapnál régebb óta vagytok együtt, és nem szeretné érted elhagyni a családját, akkor nem várható, hogy meg fog történni.
4. Kérj segítséget a megcsalás feldolgozásához
Fontos, hogy tudd, ki vagy a kapcsolaton kívül és hogy milyen érzéseid vannak magaddal szemben. Ha úgy érzed, nem tudod az élményeidet, fájdalmadat megosztani másokkal, mert félsz attól, hogy elítélnek, akkor érdemes pszichológus szakember segítségét kérni.
5. Légy őszinte a érzéseiddel kapcsolatban
Ha megtaláltad magadban a válaszokat, akkor ideje neki is elmondani, hogyan érzed magad. Próbáld meg mindezt nyugodt hangvételben, őszintén és asszertíven kommunikálni, hogy ne lehessen belőle félreértés. Az asszertív kommunikációról bővebben A jó kommunikáció 7 ismérve című cikkünkben olvashatsz.
Idővel, ha a kapcsolatnak vége szakad, eljön a gyászfolyamat is, amelyet viszont élj meg, ne próbáld meg megúszni, elnyomni magadban az érzéseket. Egy újabb viszony nem fogja feledtetni az előzőben elszenvedett sérüléseket, ezért inkább hagyj teret és időt magadnak.
Összefoglalás
Egy megcsalás során egyik félnek sem könnyű – az áldozat, a hűtlen és a harmadik fél hasonló érzéseken megy át: bűntudat, csalódottság, bizonytalanság, fájdalom és szégyen. Egy ilyen helyzetben sokkal több bennük a közös vonás, mint ami különbözik. Ahhoz, hogy harmadik félként meg tudj birkózni az érzéseiddel és traumával, amelyet egy viszony eredményez, mindenekelőtt önmagadhoz kell hűnek és őszintének lenned.
Tedd fel magadnak a legfontosabb kérdéseket, és próbáld meg így átértékelni a szituációt. Ismerd fel a vágyaidat, igényeidet, mert ezek is fontosak, és ne büntesd magad azzal, hogy „neked csak ennyi jár”. Az önértékelés és önbizalom leépülése, állandósult szorongás, depresszió mind lehet a mellékhatása egy viszonynak, ezért próbálj meg minél hamarabb kilépni belőle!
Amennyiben nincs lehetőség arra, hogy a hűtlen fél elhagyja érted az elsődleges kapcsolatát, akkor nem tudsz mást tenni, mint tovább lépni. A legtöbb esetben ugyanis ez nem történik meg és lehet, hogy válaszokat sem fogsz arra kapni, hogy miért. A döntése azonban nem téged vagy a helyzetet minősíti és nem egyenlő azzal, hogy nem lennél elég jó.
Amennyiben úgy érzed, hogy nem tudsz megbirkózni a helyzettel, akkor a lehető leghamarabb kérd a család, barátok vagy egy szakember segítségét. Attól függetlenül, hogy úgy érzed, nem érdemled meg a szeretetet a tetteid miatt, ez még nincs így. Emellett érdemes átgondolni, hogy mit tanultál a kapcsolatból, milyen rossz döntéseket hoztál, és hol kellett volna már a legelején kilépni.
Lehetőleg kerüld a fenyegetőzést, ultimátum adását, és inkább fókuszálj a mentális egészségedre. Lépj ki a kapcsolatból, amikor látod a negatív hatásait, és ebben az esetben erősen húzd meg a határokat. Lehet, hogy a másik nem szeretné még, ha vége lenne, de ha te erre vágysz, akkor a legjobb, ha valóban megszakítod a kapcsolatot.
Neked sikerült már kilépned egy viszonyból? Írd meg, hogyan sikerült feldolgoznod!
Felhasznált források
Kapcsolódó bejegyzések
Hogyan dolgozzuk fel a megcsalást – II. rész – a harmadik fél szemszögéből
Hogyan dolgozzuk fel a megcsalást – II. rész – a hűtlen fél szemszögéből
A megcsalás és hűtlenség annak az ígéretnek a megszegése, hogy hűségesek maradunk a másikhoz. Ha te voltál a hűtlen fél, akkor sem vagy sokkal jobb helyzetben, mint a párod, akit megcsaltál. A bűntudat, szégyen, annak a tudata, hogy megtetted, pedig lehet, hogy sose...
Hogyan dolgozzuk fel a megcsalást – I. rész – a megcsalt fél szemszögéből
A megcsalás egy valódi érzelmi trauma és a legtöbb pár életében szakításhoz vezet. A legtöbben ugyanis már a párkapcsolat kezdetén megegyeznek arról, mi számít megcsalásnak – a csók, egy ellenkező nemű megölelése, vagy csak maga a szexuális aktus. Arról azonban nem...
The post Hogyan dolgozzuk fel a megcsalást – II. rész – a harmadik fél szemszögéből appeared first on Önfejlesztő Akadémia.