Hová tűntek a szabadrúgásgólok? Volt, hogy Bognár annyit lőtt egy ősszel, mint most a teljes NB I!

2 napja ezelőtt 7



bohócdoktor szja 1% felajánlás

Aki a kilencvenes évek közepén kezdett meccsre járni, az fejből tudta, kitől kell rettegni, ha kapuközeli szabadrúgást ítéltek csapata ellen. A Csepel az ellenfél? Előredübörög Váczi Dénes, aki 40 méterről is olyan bombákat ereszt meg, hogy azokat akár föld-föld rakétának is lehetne minősíteni. A Kispest? Ugyanez pepitában, Plókai Attilával. BVSC? Bognár György csavarásait csak nézik a kapusok. Vác? Jobbal Nagy Tibor, ballal Víg Péter életveszélyes. Győr, majd Ferencváros? Jön Miriuta Vasile. Újpest? Készülhettünk a precíz Véber György– vagy Szanyó Károly-lövésekre. És még folytathatnánk…

Minden országnak és minden generációnak megvoltak a rettegett szabadrúgáslövői, Varga Zoltántól Juninhóig, Várady Bélától David Beckhamig. A szabadrúgásgól az egyik legélvezetesebb mozzanata a futballnak: lehet fifikás, lehet tökéletes technikával, eleganciával és mérnöki precizitással megkomponált remekmű, lehet modern brutalista műalkotás.

Na, ehhez képest az NB I 2024/25-ös idényében a 12. fordulóig (november 2.!) egy árva szabadrúgásgól sem esett. Ekkor törte meg az ETO–Nyíregyháza meccsen Nika Kvekveskiri a szériát, de ez is csak egy kapu irányába csavart labda volt, ami bement, nem klasszikus szabadrúgásgól. Aztán jött még három, így az NB I játékosai az egész őszi idényben négyet jegyezhettek fel:

  • Nika Kvekveskiri (Nyíregyháza, az ETO ellen, 12. forduló)
  • Elton Acolatse (DVTK, a Fehérvár ellen, 13. forduló)
  • Lukács Dániel (Kecskemét, az ETO ellen, 15. forduló)
  • Ouijdi Sahli (ETO, a DVTK ellen, 17. forduló)

Hát, ez nem sok. Olyannyira nem, hogy például az 1994/95-ös bajnokságban a BVSC irányítója, Bognár György az őszi idényben pont annyi szabadrúgásgólt szerzett, mint most a teljes NB I – négyet.

Világméretű járvány áldozata

Akkoriban egy ősszel született annyi gól szabadrúgásból, mint mostanában egy teljes idényben, általában egy félidényben 10–15, egy teljesben 20–30 találat esett. Korábban voltak ugyan anomáliát jelentő évadok – 1954-ben a Népsport, 1967-ben a Képes Sport cikkezett a feltűnő visszaesésről szabadrúgásgólok terén (10, illetve 18), 2007-ben pedig a Nemzeti Sportban olvashattuk a címet:

Elkeserítő statisztika: az ősszel csupán tizenhárom gól született szabadrúgásból

Azt valószínűleg a cikkíró sem gondolta volna, hogy manapság a 13 már átlag fölötti szabadrúgásgólszám lenne – nem ősszel, hanem a teljes szezont tekintve. A legutóbbi négy idényből ugyanis csak egyszer sikerült ezt a számot felülmúlni, 2019/20-ban (9 találat) és 2022/23-ban (minden bizonnyal negatív rekordot jelentő 6) egyszámjegyű volt a szabadrúgásból elért gólok száma. A mostani idényben még elképzelhető – bár nem valószínű –, hogy a csapatok beállítják a negatív csúcsot, az pedig reálisnak tűnik, hogy 10–12 találatnál nem szereznek többet.

Elfelejtett volna az NB I szabadrúgást lőni?

A válasz: nem feltétlenül. Sokkal inkább egy világméretű „járványnak” esett áldozatul.

The post Hová tűntek a szabadrúgásgólok? Volt, hogy Bognár annyit lőtt egy ősszel, mint most a teljes NB I! first appeared on Rangadó.

Olvassa el a teljes cikket
Hírek, információk, naprakészen! Hírek, érdekességek, Neked!