Lengyelország legkorábbi említése Szent Adalbert (Wojciech) első életé-ben található, amelyet 997 és 1003 között írt Jan Canaparius, a római Szent Bonifác és Szent Alexis kolostor apátja. A latin Polonia név szintén megjelenik már 1027-ben, a Fossa Krónikákban.
Ha itt járunk, ne hagyjuk ki az egyik legősibb lengyel város, az ország szívében elterülő történelmi jelentőségű Mazóvia régióban található Płock látogatását, mely egykor a mazóviai herceg székhelye, 1079-1138 között pedig Lengyelország fővárosa volt.
De nem Płock az egyetlen úticél, melyet érdemes felvenni a listánkra, ha Lengyelországban járunk. Mazóvia látnivalói:
Suntago Water Park
Európa legnagyobb fedett vízi parkja, mely három különböző tematikájú zónából áll. 18 medence, több, mint 30 csúszda, 10 szauna és számos szórakozási lehetőség várja a gyerekeket és a felnőtteket. A Suntago park mindössze 50 km távolságra Varsótól, a Mszczonów melletti Wręcza-ban található.
Kampinoski Nemzeti Park
A Kampinoski Nemzeti Park a mazóviai vajdaság egyik ékköve és természeti látványossága. A park a Kampinoski Erdőség területén fekszik, 38.500 hektárjának 70%-a erdő. 22 szigorúan védett zóna is található a parkban.
További érdekessége, hogy itt található Grochalskie Piachy, Lengyelország legnagyobb, és Európa egyik legjobban megőrzött szárazföldi dűnecsoportja.
Mazóvia Falumúzeum (skanzen) Sierpc-ben
A régio néprajzi múzeumaként nyitotta meg a kapuit 1971. március 24.-én, jelenlegi nevét 1987 óta viseli. A skanzen a Sierpienica és a Skrwa folyók találkozásánál 60,5 hektáros területet ölel fel. Házaiban több, mint 13 000 kiállítási tárgy, és 80 kisebb vagy nagyobb építészeti emlék tekinthető meg. 11 századfordulós paraszti tanya, egy nemesi udvarház, egy 18. századi fatemplom, egy koźlak és egy 18. századi fa szélmalom, ami a legrégebbi és legelterjedtebb malomtípus volt Európában.
Varsó
A Krakowskie Przedmieście Varsó egyik leghíresebb utcája, ahol turisták sokasága igyekszik, hogy lefotózhassa az óváros nevezetességeit, vagy a varsói hableány szobrát. A helyiek pedig szívesen lazítanak a Visztula parti sétányon, vagy fogyasztanak el egy finom vacsorát a Prága negyed valamelyik éttermében.
Ha egy kis csendre és nyugalomra vágyunk, kilépnénk egy pillanatra a nyüzsgő nagyvárosi lüktetésből, látogassuk meg a királyi Łazienki parkot, vagy az egyetemi könyvtár tetőkertjét. Aki gyerekkel utazik, ne hagyja ki a Kopernikusz Tudományos Központot, vagy a Kultúra és Tudomány Palotáját, melynek 30. emeletén kialakított kilátójából madártávlatból is megcsodálhatjuk Varsót.
Płock
A Lengyelország középső részén elhelyezkedő település Varsóhoz hasonlóan a Visztula partján fekszik. Nem csak az élvonalbeli ORLEN Wisła Płock kézilabdacsapat mérkőzései miatt érdemes ellátogatnunk ide. Az egykori főváros bájos óvárosi utcácskái különleges hangulatot teremtenek és a Tumskie hegyen álló gótikus katedrális is hozzájárul a város egyedi látképéhez.
A székesegyházat Władysław Herman és Bolesław Krzywousty, az ország egykori vezetőinek szobrai vigyázzák. Ha Płock-ban járunk, ne hagyjuk ki a 14. században épült Mazóviai Hercegi Palotát, ami ma az Egyházmegyei Múzeumnak ad helyet. Nem csak a történelmi emlékek miatt érdemes meglátogatnunk ezt a Visztula parti várost. Mólóján végig sétálva csodás kilátásban lehet részünk, a vízről nézhetünk vissza a városra. A móló különlegessége, hogy a folyóparttal párhuzamosan húzódik.
Liwa vára és a lovagi torna
Mindössze egy torony, a várfalak és a pince maradt meg az egykori gótikus épületből. Mégis időutazáson vehet részt, aki meglátogatja a vár falai között található harcászati múzeumot. Az egyik legizgalmasabb esemény itt, az évente megrendezésre kerülő lovagi torna, amit Anna hercegné gyűrűjéért folytatnak.
A nem mindennapi élmények kedvelőinek ajánljuk, hogy a Liwiec folyón evezve közelítsék meg a várat. Sokan választják ezt a módját a kirándulásnak, a folyón végig evezve homokos partú strandokon is megállhatunk pihenni, amikor pedig célba érünk, kezdetét veheti a várbéli kaland.
The post Lengyelországi utazás - Fedezd fel Lengyelországot az ORLEN Wisła Płockkal! first appeared on 24.hu.