Sokan már a harmincas éveikben azt tapasztalhatják, hogy egyre nehezebb lehajolni, vagy leguggolni. Ebben nagy szerepe lehet a nyújtás hiányának, ami hosszú távon a hajlékonyság csökkenéséhez vezethet – a Science Alert elemzése szerint azonban a helyzet könnyedén javítható.
Bár sokféle nyújtás létezik, a statikus nyújtás a leggyakrabban alkalmazott, melynek során nagyjából 15-60 másodpercig az adott izmot folyamatosan kitartjuk nyújtott pozícióba. A lap kutatócsoportja 189 vizsgálat áttekintése után, amelyek több mint 6500 felnőtt részvételével készültek, arra jutottak, hogy a hajlékonyság javításához vezető út meglepően könnyű.
A rugalmasság azonnali javulásához elég, ha egy edzés során körülbelül négy percig nyújtunk. A rugalmasság tartós javulásához ennél persze egy picit hosszabb ideig kell nyújtania egy izmot – körülbelül heti tíz percig a legnagyobb javulás eléréséhez. A kutatók jelezték: ha ennél tovább csináljuk, nem fogunk további fejlődést érezni, ráadásul könnyebbség, hogy a nyújtásnak nem is kell egyszerre történnie.
A lap szerint mind a kemény, mind a könnyed nyújtás egyaránt javítja a rugalmasságot. Ha fejleszteni szeretné a rugalmasságát, nem számít, milyen gyakran nyújt hetente. Az a fontos, hogy hetente nagyjából tíz percet szánjon minden egyes megfeszített izomra. A nyújtással töltendő idő végső soron attól függ, hogy hány izmot kell átmozgatni. Ha kevésbé hajlékony az ember, valószínűleg több időt kell rászánnia, mivel több kötött izomzata lesz, mint egy másik, rugalmasabb embernek.
The post Meglepően egyszerű lehet a hajlékonyság javítása first appeared on 24.hu.