A Magyar Olimpiai Bizottság, három olimpiai bajnok, Nagy Tímea, Kovács Kokó István és Vaskuti István, valamint Kemény Dénes, háromszoros olimpiai bajnok vízilabda szövetségi kapitány, élve alkotmányos jogukkal, az Alkotmánybírósághoz fordultak - írják közös közleményükben a MOB honlapján.
A céljuk röviden annyi: ne legyen most népszavazás az olimpiáról.
Ahogy írják: „a magyar olimpiai család arra kéri az Alkotmánybíróságot, hogy semmisítse meg a Kúria november 12-i népszavazási döntését, és ne tegye lehetővé idő előtti, értelmezhetetlen és végrehajthatatlan kérdés népszavazásra bocsátását.”
A Kúria által egyértelműnek ítélt kérdés így szólt: „Egyetért-e Ön azzal, hogy Budapest Főváros Önkormányzata pályázatot nyújtson be a 2036. évi nyári olimpiai és paralimpiai játékok megrendezésére?” A kérdést benyújtó Hadházy Ákos független képviselő már a kúriai döntés után azt nyilatkozta nekünk, hogy számít egy alkotmánybírósági körre, a meglepetést az jelentette csak, hogy ezt a jogi lépést négy olimpikon tette meg.
Hadházy szerint „végtelenül szomorú, ahogy a Fidesz és az annak leányvállalataként működő MOB a kiváló sportembereket tolja maga előtt, annak érdekében, hogy a nép ne dönthessen olyan egyszerű kérdésekről, minthogy akar-e budapesti olimpiát vagy sem.”
A MOB oldalán megjelent közlemény szerint „az olimpiai család egyetért Karácsony Gergellyel, Budapest főpolgármesterével: megfelelő időben meg kell kérdezni a budapestieket egy esetleges olimpiarendezési szándékról, és biztosítani kell a népszavazás lehetőségét is. A NOB 2027 előtt nem fog új házigazdát kijelölni, így bőven van idő a tervek elkészítésére és kibeszélésére. A MOB olyan olimpiai tervet javasol, amely nem jár stadionépítéssel, ellenben felgyorsítja a Diákváros megépülését és a budapesti lakhatási válság megoldását, a budapesti és országos közlekedésfejlesztések megvalósítását, előmozdítja az akadálymentesítést és a budapesti kórházak, rendelők felújítását.”
A MOB szerint elhamarkodottan és nem létező lehetőségről” nem lehet döntést hozni, márpedig ma „lehetetlen pályázatot benyújtani az olimpia rendezési jogára”. Meg is magyarázzák, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság radikálisan megváltoztatta az olimpiai házigazdák kiválasztásának rendjét, és most már úgy választ helyszínt, hogy meghív egy lehetséges házigazdát tárgyalni. „Tehát bármely ország vagy város csak akkor kerül döntési helyzetbe, ha a NOB-tól felkérést kap. Erre pedig nem lehet jelentkezni vagy pályázni. Ilyen felkérés a NOB-tól nem érkezett.”
Erre reagálja azt Hadházy, hogy ha nincs is olyan, hogy „pályázat”, akkor azt a kérdést kellene feltenni népszavazásra, hogy „Egyetért-e Ön azzal, hogy Budapest Főváros megkezdje a ‘Tájékozódási Folyamatot’ a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal, annak érdekében, hogy Budapest rendezhesse a 2036., a 2040. vagy a 2044. évi nyári olimpiai és paralimpiai játékokat?”
Na, ez a kérdés minden lenne, csak nem egyértelmű! - írja Hadházy.
A Momentum elnöke, Tompos Márton azt a kérdést tette fel, hogy „ezek szerint a MOB és az olimpikonok félnek a versenytől? Félnek a nyílt vitától? Félnek attól, hogy az emberek döntenek arról, hogy azt a rengeteg pénzt, amit olimpiára szánna a kormány, azt inkább másra költsék?” A Nolimpia kampánnyal színre lépő mozgalom „a végsőkig küzdeni fog azért, hogy egyszer és mindenkorra pontot tegyünk ennek az ügynek a végére. Ha kell, akkor a szövetségeseinkkel közösen ismét összegyűjtünk 200 ezer aláírást. Ha a Fidesz ezt nem hagyja, akkor pedig a Fővárosi Közgyűlésen fogjuk keresztül verni azt, hogy az emberek döntsenek az olimpiáról.”