Nem vagy egyedül, ha mások csámcsogása kiborít: lehet, hogy mizofóniával küzdesz!

2 órája ezelőtt 6



bohócdoktor szja 1% felajánlás

Előfordult már, hogy egy kávézóban vagy éppen családi ebédnél ülve úgy érezted, a melletted ülő csámcsogása, szürcsölése vagy akár körmeinek dobolása egyenesen az idegeidet pengeti? A legtöbben az ilyesmit csak kellemetlenségként érzékelik, ám sokan vannak, akik számára ezek a hangok szinte elviselhetetlenek. Ha te is az utóbbi csoportba tartozol, nem vagy egyedül és könnyen lehet, hogy mizofóniában szenvedsz. Igen, a jelenség valós, létező állapot, amelyet valójában sokan élnek át a mindennapok során.

Mi is az a mizofónia?

A mizofónia nem más, mint egy érzékenységi zavar, amely során hétköznapi hangok – mint amilyen például a rágás, lélegzés, vagy tollkattogás – intenzív érzelmi reakciókat váltanak ki az érintett személyekből. A szó maga görög eredetű, jelentése „hanggyűlölet.” Az ebben szenvedők gyakran dühöt, undort vagy egyenesen szorongást éreznek bizonyos hangoknak a hallatán, és a legkevésbé sem tudják könnyen figyelmen kívül hagyni őket. Az irritáció olyan mértékű lehet, hogy az érintettek inkább megpróbálják elkerülni azokat a szituációkat, ahol ezekkel a hangokkal találkozhatnak – például szép lassan elmaradoznak a családi vacsorákról vagy más programokat mondanak le.

Az állapot csak az elmúlt két évtizedben kapott figyelmet a tudományban, és még mindig viszonylag keveset tudunk róla. Egy friss tanulmány szerint a probléma különféle agyi területek közötti hibás kapcsolódásból eredhet, különös tekintettel azokra a területekre, amelyek az érzékszervi feldolgozásért és az érzelmi reakciókért felelősek. Ez magyarázza, miért érzik egyesek ezeket a mindennapi hangokat szinte fizikai fájdalomként.

 GettyImages

Fotó: GettyImages

Miért alakul ki az állapot?

A mizofónia kialakulásának oka egyelőre ismeretlen, ám több kutatás is foglalkozik az állapot mögötti neurológiai és genetikai tényezőkkel. Egyes kutatások szerint az is elképzelhető, hogy az állapot részben örökletes, mivel gyakran figyelhető meg a családtagok körében hasonló érzékenység a hangokra. Az állapot egyébként különösen gyakori a perfekcionista, szorongásra hajlamos vagy magas stressz-szinttel élő emberek körében. Ez összefüggésben állhat azzal, hogy az agyuk bizonyos, egyébként ártalmatlan hangokat fenyegetőnek vagy zavarónak észlel, és emiatt túlzott reakciókat gerjeszt.

Milyen lehetőségek vannak a kezelésére?

Jelenleg sajnos nincs gyógymód a mizofóniára, azonban szerencsére néhány módszer rendelkezésre áll a tünetek kezelésére és az érzelmi reakciók enyhítésére. A terápia célja nem a hangérzékenység teljes megszüntetése, hanem hogy az érintettek megtanulják kezelni ezt az állapotot, és a kiváltó hangok hatása ne uralkodjon az életük felett. A tapasztalatok alapján jó eredmények érhetők el az alábbi módszerekkel.

Kognitív viselkedésterápia

Az automatikus negatív gondolatok felismerésére és átalakítására fókuszál. Tanulmányok szerint jelentős mértékben képes csökkenteni a mizofóniás reakciók intenzitását, és segít az érintetteknek, hogy jobban kontrollálják érzelmi válaszaikat.

Hangterápia

Sok esetben a hangterápia, például fehér zaj vagy lágy háttérzene alkalmazása is segít. Ez elnyomja a zavaró hangokat, és eltereli az érintett figyelmét, így csökkentve a kellemetlen érzeteket.

Mindfulness és relaxációs technikák

Ezek a módszerek nagyszerűen alkalmazhatók a stressz csökkentésére, ezáltal pedig segítenek abban, hogy az érintettek ellazuljanak, és kevésbé érezzék zavarónak a számukra bántó hangokat.

(via 1, 2)

The post Nem vagy egyedül, ha mások csámcsogása kiborít: lehet, hogy mizofóniával küzdesz! first appeared on nlc.
Olvassa el a teljes cikket
Hírek, információk, naprakészen! Hírek, érdekességek, Neked!