Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn reggel, a hároméves bérmegállapodás aláírásakor tartott beszédében ismét megerősítette, hogy hamarosan át fogja alakítani a gazdaságpolitika irányítását. Azzal számolnak ugyanis, hogy 2025 az elmúlt két zaklatott év után már a béke éve lehet, ennek jegyében készítették el a békeköltségvetést, és ennek jegyében állítottak össze egy új gazdaságpolitikai akciótervet is. Ez pedig némi kormányátalakítást is igényel.
Orbán miután megköszönte az eseményen Nagy Márton nemzetgazdasági miniszternek és Varga Mihály pénzügyminiszternek a bérmegállapodás érdekében végzett munkáját, azt mondta 2025 januárjától új gazdaságpolitika kezdődik,
„ez társulni fog gazdaságirányítási változásokkal is, ami az itt említett két miniszter személyét is érinti, az egyikőjüknek hattyúdal, a másiknak szép nyitány”.
Ezzel újabb megerősítését adta Orbán Viktor annak, hogy Nagy Mártonból gazdasági csúcsminisztert lesz jövőre, Varga Mihály pedig a következő jegybankelnök lehet. Legelőször erről a miniszterelnök Kötcsén beszélt ősszel. A kormány gazdaságpolitikáját egy ideje katasztrofálisként lefestő Matolcsy György mandátuma ugyanis márciusban lejár. „Kell egy Erhard, aki korábban Matolcsy György volt, amíg el nem ment jegybankelnöknek, aki a gazdasági- és a költségvetési eszközöket egyszerre kézben tartó gazdasági csúcsminiszter, és ezt a cselekvési programot le tudja vezényelni. Ennek az embernek a személye összefügg azzal, hogy a március 1-jén sajnálatos módon bekövetkező jegybankelnöki szék megürülése milyen döntésekre sarkallja a kormányt. Nyilvánvaló, hogy aki odamegy, az nem lehet ez a csúcsminiszter, hogy egyenesen beszéljek. Az egyik gazdasági csúcsminiszter, a másik pedig jegybankelnök lesz” – mondta Orbán Viktor.
A gazdaságpolitikának jelenleg két irányítója van Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Varga Mihály pénzügyminiszter személyében, és mivel az előbbi az elmúlt pár évben egyre több feladatot kapott, jó eséllyel sejthető, hogy Varga lesz az, aki átteszi a székhelyét a Magyar Nemzeti Bankba. Ezt erősítette meg nemrég Lázár János is a bizottsági meghallgatásán. A képviselői észrevételekre adott válaszában a MÁV finanszírozásáról azt mondta: „a Pénzügyminisztériumra nincs panaszom, Varga miniszter úrtól minden forrást megkapok”, majd úgy folytatta:
„hogy az új pénzügyminisztertől megkapom-e, azt nem tudom”.
A helyzet pikantériája, hogy a parlament előtt lévő jövő évi költségvetési törvényjavaslatban egyelőre még nincs nyoma az átalakításnak, hiszen külön fejezetet kapott a Pénzügyminisztérium és a Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium is. Igaz, ha „egyszerű” összevonással fogják megoldani a dolgot, az túlzottan nem fogja felbolygatni a költségvetést.