Kedden az EU energetikáért felelős miniszterei Luxembourgban gyűltek össze, hogy megvitassák, mit tehetnének az energiaárak emelkedése ellen. A múlt hét végén erről beszéltek a miniszterelnökök is, akik megbízták az Európai Bizottságot, hogy néhány lehetséges intézkedést dolgozzon ki részletesebben.
Ezek között van egyébként valamiféle gázársapka bevezetése is - amiről Orbán Viktor azt állította a múlt heti csúcs után, hogy megvédte tőle Magyarországot. Olyan értelemben igazat mondott, hogy az akkori ülésen nem döntöttek semmilyen árkorlátozásról, viszont megbízták a Bizottságot, hogy vizsgáljon meg lehetőségeket. Például azt, hogy lehet-e olyan rendeletet alkotni, ami a tőzsdei árak drámai emelkedése esetén megtiltja a kereskedést egy bizonyos árszint felett. Orbán Viktor azt írta a Facebookra a csúcs után, hogy ez a tőzsdei árhoz kötött magyar-orosz szerződést nem érintheti, de hogy miért nem, az egyáltalán nem világos.
A magyar kormány azért ellenzi az ársapkát, mert az oroszok azzal fenyegetnek, hogy ha az vonatkozik a Gazprom gázára is, akkor többet nem szállítanak az EU-s piacokra.
Kedden a miniszterek megvitatták az Európai Bizottság által készített terveket, amelyek az előző heti csúcstalálkozó iránymutatásai alapján készültek, de ezek még túl kidolgozatlanok maradtak ahhoz, hogy döntsenek is róluk. A vitában a Magyarországot képviselő Szijjártó Péter továbbra is a gázársapka ellen érvelt, ami azt is jelenti, hogy a lehetőség még nem került le a napirendről, azaz teljesen még nincs megvédve tőle Magyarország.
Közös beszerzés
Alaposabban a közös gázbeszerzés lehetőségét vizsgálták meg, amit elvi szinten jóváhagytak Orbánék a múlt héten, bár azzal a kikötéssel, hogy nem kötelező részt venni benne. Szijjártó szerint ez utóbbi kitétel sem teljesen egyértelmű egyébként.