Alig néhány órával azután, hogy a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen, Orbán Viktor szokásos péntek reggeli rádióinterjújában fakadt ki a döntés ellen. A jogász végzettségű magyar miniszterelnök azt mondta:
„Ez a nemzetközi jog teljes lejáratását eredményezi, ráadásul még olaj is a tűzre. Ezért nincs más választás, mint ellenszegülni ennek a döntésnek, ezért még a mai nap során meg is fogom hívni Benjamin Netanjahut, aminek semmilyen következménye nem lesz rá nézve, ellenszegülünk az elfogatóparancsnak, ha elfogadja a meghívást.”
Netanhjahu arról még nem nyilatkozott, hogy elfogadja-e magyar kollégája meghívását, de a a gesztusért háláját fejezte ki:
„Köszönöm Orbán Viktor miniszterelnöknek, hogy szívélyesen támogat engem és Izraelt. Szemben azok szégyenletes gyengeségével, akik támogatják az Izrael önvédelmi joga elleni felháborító döntést, Magyarország – amerikai barátainkhoz hasonlóan – erkölcsi tisztaságot mutat, kiáll az igazságosság és az igazság mellett.”
Netanjahu nyilván nem véletlen szőtte bele az amerikaiakat a Magyarországra küldött üzenetbe. Az elfogatóparancs hírére ugyanis csak Washingtonból érkeztek olyan reakciók, mint Budapestről. Joe Biden Orbánhoz hasonlóan felháborítónak nevezte a hágai lépést, és azt is leszögezte, hogy „mindig kiállunk Izrael mellett a biztonságára leselkedő veszélyekkel szemben”.
Ennél is messzebb mentek a következő amerikai kormány szövetségesei. Donald Trump megválasztását jelentős részben azoknak az evengeliánus keresztény szavazóknak köszönheti, akik vallási okokból Izrael legelkötelezettebb támogatói, így képviselőik is gyakorlatilag bármeddig elmennének a közel-keleti ország védelmében. Lindsay Graham a republikánus párt egyik erős embere például azt közölte fenyegetőleg, hogy
„ha bármelyik szövetségesünk, Kanada, Nagy-Britannia, Németország vagy Franciaország megpróbál segíteni Hágának, szankciókat fogunk ellene bevezetni.”
Graham szerint ezekkel a szankciókkal akár az említett országok gazdaságát is romba kellene dönteni. Tom Cotton republikánus szenátor pedig azzal a 2002-ben elfogadott törvénnyel kezdett fenyegetőzni, ami elvileg lehetővé tenné, hogy az amerikaiak akár Hollandiát is lerohanják, ha az ott székelő Nemzetközi Bíróság amerikai katonák ellen próbálna intézkedni.