Sajtóértesülések szerint feltörték a Védelmi Beszerzési Ügynökség rendszereit, a hackerek pedig 5 millió dollárt követelnek a minősített adatokért cserébe, valamint hogy azokat ne hozzák nyilvánosságra. A tárca azt állítja, hogy a támadásban érintett szervezet nem kezel katonai struktúrára vonatkozó adatokat, de azt nem árulták el, hogy milyen információk kerülhettek ki.
“A Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) informatikai rendszereit nemzetközi hackercsoport támadta meg. A kérdéses ügyben az incidenst követően feljelentést tett a VBÜ, a nyomozás jelenleg folyamatban van, ezért több információt nem áll módunkban adni” – közölte a HVG megkeresésére a Honvédelmi Minisztérium.
TÖBB TUCAT KÉPERNYŐFELVÉTELT KÖZÖLTEK
Mint kiderült, az INC Ransomware csoport megtámadta, letöltötte és titkosította a Védelmi Beszerzési Ügynökség teljes fájlszervertartalmát. A hackercsoport oldalán az látszik, hogy ötmillió dollárt kérnek a magyar állami hatóságtól, és a kérésük nyomatékosítására már publikáltak több tucat képernyőfelvételt egyrészt azokról a számítógépes könyvtárakról, amelyekhez hozzájutottak, de konkrét e-maileket, könyvelési anyagokat, katonai beszerzési listákat, beruházási terveket és az ország katonai képességeit taglaló – nem nyilvános – anyagokat is közzétettek. A bejegyzés november 6-án került ki az oldalukra. A lap kiemelte, hogy a Honvédelmi Minisztérium nem árulta el, hogy pontosan milyen adatok kerülhettek ki, de azt megjegyezték, hogy a Védelmi Beszerzési Ügynökség nem kezel katonai struktúrára vonatkozó adatokat. További információt nem közöltek.
TERVEK ÉS ADATOK KERÜLTEK KI
Gulyás Gergely is szót ejtett az ügyről a mai Kormányinfón. Annyit ismertetett, hogy csak katonai beszerzésekkel tervek és adatok kerültek nyilvánosságra, de a magyar nemzetbiztonsági érdekeket sértő információkat nem szereztek meg. A kiszivárgás által érintett adatkört még vizsgálják a hatóságok.