A CNN szerint idén az oroszok 194 ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára, ezek és egyharmada észak-koreai gyártmány volt. Vlagyimir Putyin tavaly ősszel találkozott Kim Dzsongunnal, elsősorban azért, hogy elég lőszer legyen az Ukrajna elleni háborúra. Nyugati elemzők már akkor aggódtak, hogy Putyin nemcsak 152 mm-es tarackokba való lőszert cserélt az az észak-koreai nukleáris program fejlesztésére, hanem az üzlet részei voltak a KN-23 ballisztikus rakéták is.
Miután az oroszok megkapták a meglehetősen modern, 2020-ban rendszerbe állított rakétákat megváltoztak a támadási szokásaik. Jurij Ignat, az ukrán légierő megbízott kommunikációs vezetője azt mondta: „Oroszország tavasz óta sokkal többször vet be ballisztikus rakétákat és támadódrónokat, mint a korábbiakban, ezzel együtt a cirkálórakéták száma csökkent.”
Az Ukrajnára kilőtt 60 KN-23 maradványait a szakértők elemezték, és arra jutottak, hogy az észak-koreai rakétákban használt kulcsfontosságú alkatrészeket 9 nyugati országban, köztük az USA-ban, Hollandiában és az Egyesült Királyságban működő cégek gyártják – derült ki a Független Korrupcióellenes Bizottság (NAKO) ukrán civil szervezet jelentéséből.
A rakéták egyes részeit 2023-ban gyártották. „Minden olyan alkatrész, ami a rakéta irányításáért, repüléséért felel, egy másik országban készült, semmi sem koreai benne”, „az egyetlen dolog, ami koreai, az a fém – például a burkolat –, az viszont nagyon gyorsan rozsdásodik” – mondta Andrij Kulcsickij, a kijevi Igazságügyi Szakértői Tudományos Kutatóintézet Katonai Kutatólaboratóriumának vezetője.
Az ukrán hírszerzés szerint az alkatrészek több mint kétharmada az USA-ból való. Cégnevet nem írtak, de azt megjegyezték, hogy ismert cégek gyártották. Egy brit cég szerint az elektronikai alkatrészek 75 százaléka amerikai eredetű, emellett Kínában egyes nyugati alkatrészeket simán lemásolnak, és azok is a koreai rakétákba kerülnek. (HVG)