Kiugróan magas értéket mutat a villamos energia ára a hét kezdetéhez képest, gyakorlatilag a háromszorosára emelkedett a villamos energia ára Magyarországon. Az adatok szerint november 10-én, vasárnap még 10,4 euróba került 100 kWh villamos energia, két nappal később, november 12-én már 30,6 eurót kérnek ugyanannyiért, ami közel háromszoros drágulást jelent.
Az előrejelzések szerint az elkövetkező napokban a drágulás tovább folytatódik. November 13-án, szerdán (tehát ma) pedig már 35 euróba fog kerülni 100 kWh villamos energia.
A Forbes az alábbiakban foglalta össze a jelenség okait:
- Miért nincs áram? A sok új napelem nem termel, a mátrai és a gönyűi erőművekben pedig karbantartás miatt csökkentett a termelés, a Balkán vízerőművei, ahonnan ilyen esetben áramot szoktunk vásárolni, az aszály miatt alig termelnek.
- Hol ment félre a magyar energiastratégia? A szélerőműveket korlátozó kormánypolitika miatt rendkívül nagy a naperőművek túlsúlya, amelyek ki vannak téve a borús-ködös időnek. Emiatt ha süt a nap Magyarországon, túlkínálat alakul ki az áramtőzsdén, ami leviszi az árakat. Amikor viszont beborul, az ország azonnal jelentős importra szorul, illetve be kell kapcsolni a tartalék gázerőműveket. Ezt zöld energiából szélerőművekkel lehetne kiegyenlíteni, de a magyar árampiacon a naperőművek több mint 10, a szélerőművek viszont alig 1 százalékát biztosítják a teljes fogyasztásnak. Az állam viszont 2010 óta nem engedélyezte egyetlen szélerőmű megépítését sem.
- Volt fordított helyzet is. Még október közepén fordult elő, hogy 16 órán keresztül közel nulla vagy negatív áramár volt a magyarországi nagykereskedelemben. Akkor a szeles időjárás miatt a külföldi szélerőművek éjszaka és a hajnali órákban túltermeltek, ezért rendkívül olcsó volt az importáram, nappal pedig többnyire napsütéses volt az idő, így a hazai naperőművek jól termeltek. Ráadásul mindez vasárnap történt, amikor eleve alacsonyabb az ország áramigénye.